Plac Konfederacji


Wytyczony w latach 20-tych XX wieku, wyróżnia się piętrową zabudową w stylu dworkowym. Projekt placu (wraz z całym osiedlem, które powstało na pustych polach – pozostałości po rosyjskim poligonie) opracował Janusz Dzierżawski. Niestety z powodu bankructwa spółdzielni budującej osiedle plac został niedokończony, lukę po południowej stronie wypełnił kościół zbudowany w 1981 roku. Na Placu Konfederacji domy posiadają piękne czerwone  dachy, nikt się nigdzie nie spieszy, a południową ciszę przerywa jedynie dźwięczne bicie dzwonów kościelnych. Do tego sielskiego obrazka można jeszcze dodać brukowane willowe uliczki otaczające plac a także pojedyncze szeregowe dworki  – w tej okolicy też mogłabym mieszkać:)

Lokalizacja: Bielany

Komentarze

 1. Czytając opis i oglądając fotografie, aż trudno uwierzyć, że to część Warszawy, a nie jakieś powiatowe miasteczko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Plac Konfederacji to jedna perełka, a cała okolica i surrealne uliczki - to dopiero miodzio!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak, wąskie spokojne uliczki, pięknie zabudowane - i to wszystko w okolicy stacji metra:)

   Usuń
 3. Tak, ta pierzeja placu jest bardzo "zmyłkowa" i "niewarszawska" (co by to nie znaczyło). Przemierzam ten obszar często z racji bliskiego zamieszkania. Lubię bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe architektonicznie tereny. I to Warszawa, która skrywa tyle ciekawostek.

  OdpowiedzUsuń
 5. To okolica, gdzie wychowała się moja mama, babcia dostała tu jakieś mieszkanie z przydziału. Strasznie małe (w blokach na północy to są głównie kawalerki po 20 parę metrów), więc z ulgą wyniosła się do trzypokojowego na Wrzecionie. Ale klimat cudowny, plac to perełka, nawet kościół nie przeszkadza, bo pomimo zupełnie innej formy jednak ma w sobie coś. Sporo uroku dodały latarnie, która jakiś czas temu wymieniono (te na placu są elektryczne, Płatnicza ma nowe gazówki, które czasem ludzie omyłkowo biorą za zabytkowe). :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak się zastanawiałam nad tymi latarniami na Płatniczej :)
   I to często tak jest, że z zewnątrz wygląda fajnie, miejsce jest wprost stworzone do robienia zdjęć, ale tak naprawdę warunki mieszkaniowe są średnie..

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26