Ulica Sienkiewicza


W miejscu obecnej ulicy Sienkiewicza już w XVIII istniała aleja ogrodowa, potem w związku z budową Szpitala Dzieciątka Jezus została zlikwidowana, ale po zburzeniu szpitala ulica została wyznaczona ponownie i na początku XX wieku nazwana Nowosienną. W 1902 roku wybudowano Filharmonię, a niedługo po niej oryginalną kamienicę wydawnictwa Gebethner i Wolff (niestety nie przetrwała II wojny światowej). Obecną nazwę Henryka Sienkiewicza nadano w 1919 roku. Bardzo popularna jest kamienica Natana Morgensterna (przed wojną jedna z najwyższych w Warszawie), obecnie jest pozbawiona dekoracji oraz ostatnich pięter ale niezwykle fotogeniczna ze względu na kontrastowy wieżowiec w tle. Według mnie warto zwrócić uwagę na kamienicę Maksymiliana Harczyka (na rogu z Jasną) z dekoracjami o twarzach maszkaronów.

Lokalizacja: Śródmieście


Komentarze

 1. Kamienicy G&W bardzo mi szkoda. Ponoć - jak jedna z wielu - nadawała się do odbudowy (choć zdjęcia z 1945 pokazują, że zniszczenia były spore, o ile nie są to zdjęcia z rozbiórki), ale na jej miejscu stanęło denne bloczysko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był bardzo oryginalny budynek. Ja kojarzę ich wydawnictwo z pierwszych wydań komiksu o przygodach Koziołka Matołka :)

   Usuń
 2. Ech, kamienic nadających się do odbudowy mieliśmy tyle, że miasto mogłoby dziś wyglądać zupełnie inaczej. Ale nie ma co narzekać - coś tam jeszcze zostało i o to zadbajmy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kamienica prima sort ... ale pragmatycznie rzecz ujmując najważniejszy obiekt przy ulicy to PKO BP, a potem gmach FN.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zainteresowanie i piękne zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26