Dom Pod Orłami


Imponującej wielkości budynek powstał dla Banku Towarzystw Spółdzielczych w latach 1912-17Był jednym z przykładów rozwiązań awangardowych w architekturze. Niestety, został znacznie zniszczony podczas II wojny światowej, ale w latach 1948-1950 gmach odbudowano (w lekko zmienionej formie) i rozbudowano- jego część powstała min. na miejscu dawnego kina Rialto. Orły i płaskorzeźby wykonał Zygmunt Otto. Obecnie budynek jest siedzibą min. Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Pekao SA.

Lokalizacja: Śródmieście

Komentarze

 1. Tak często tędy przechodzę, że większość tych szczegółów ucieka mojej uwadze. Muszę się poprawić

  OdpowiedzUsuń
 2. Środkowe zdjęcia mogłyby spokojnie trafić na "Zagadki" :)
  A i tak najbardziej lubię fragment stołecznego pitavalu, z tym właśnie budynkiem w roli głównej, tyle że blisko pół wieku temu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię ten gmach, choć do środka nigdy nie wszedłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zajrzeć, chociażby ze względu na piękne schody (zaraz je dodam do wpisu to będzie pełniejszy obraz):) wewnątrz widać upływ czasu, ale szczególnie ta część należąca do banku robi duże wrażenie :)

   Usuń
 4. coż, taką awangardę to rozumiem ;-)
  gdy zdawałem do liceum i powiedziałem, że interesuję się architekturą, spytano mnie, jaki jest mój ulubiony budynek w Warszawie. odpowiedziałem "Dom pod Orłami", co było na pewno bardziej na plus, niż gdybym powiedział - jak dzisiaj - "Pałac na Wodzie" :-)
  a więc coś tej budowli zawdzięczam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26