Muzeum Fryderyka Chopina - Zamek Ostrogskich

Zamek Ostrogskich nazywany jest także Pałacem Gnińskich (Ordynackim) i tak naprawdę nie jest pałacem tylko pawilonem kuchennym właściwego pałacu, który nigdy nie powstał. Zamek od XVII wieku był kilka razy przebudowywany, zmieniało się jego przeznaczenie. Po wojnie był zniszczony w 80%, pożary dotarły nawet do piwnic. W latach 1945-46 zabezpieczono historyczne szczątki i rozpoczęto rekonstrukcję wg projektu Mieczysława Kuźmy.  Po odbudowie budynek stał się siedzibą Muzeum Fryderyka Chopina. Muzeum prawdopodobnie zawiera największy na świecie zbiór pamiątek po kompozytorze, duże wrażenie robi fortepian, na którym Chopin komponował pod koniec życia. Starannie przygotowana ekspozycja oraz innowacyjna forma zwiedzania (bez narzuconego z góry kierunku) pozwalają zatracić się w świecie muzyki, o ile nie będzie zbyt wielu zwiedzających. Ja byłam do południa, było niewiele osób i zwiedzało się kameralnie:)

Lokalizacja:  Śródmieście


Komentarze

 1. Ależ tam ładnie, nowocześnie i estetycznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszczem się do wnętrz nie wbił, bo zawsze coś było naprzeciw. Ładnie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja żem się wbił w zeszłym roku i mi się podobało. Chociaż część ekspozycji robiona - jak w większości nowoczesnych muzeów - dla gimnazjalistów. Znaczy, że coś musi się świecić, błyskać, kręcić i coś wyświetlać, bo inaczej jest nudne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, jest część ekspozycji w znaczeniu zwyczajnej ale szumnie podbajerowanej (w stylu 'przyłóż kartę a wyświetlą się na mapie miejsca związane z kompozytorem', które mogłyby się wyświetlić i bez tej karty). Może to na młodzież działa, nie wiem, mnie osobiście wciągnęły na amen wszelkie stanowiska związane ze słuchaniem muzyki:)
   I projekt wnętrza muzeum bardzo mi się podoba.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26