Fort Bema


Pierwotnie Fort Parysów, powstał pod koniec XIX wieku jako jedna z części twierdzy Warszawa.  Po około 20 latach funkcjonowania fortu zdecydowano się na likwidację twierdzy, jednak część fortyfikacji przetrwała. W 1921 roku fort otrzymał nową nazwę: Fort Bema i zmienił przeznaczenie na wytwórnię amunicji, potem były tam niemieckie magazyny wojskowe, a w latach 80-tych XX wieku obiekty przejął Wojskowy Klub Sportowy. Okolice fortu są bardzo dobrze zachowane, szczególnie po rewitalizacji w 2002 roku. Na ogromnym terenie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego:  mieści się tam park linowy, mnóstwo alejek i ścieżek rowerowych, park, siłownia na powietrzu, a także jeden z największych w Warszawie plac zabaw. Jednak dla mnie najciekawsza część to kompleks nieodnowionych wojskowych budynków wtopionych w zieleń – miejsce trochę dzikie, a dzięki temu niezwykle fotogeniczne.

Lokalizacja: BemowoKomentarze

 1. Niezły obiekt. Szkoda,że tak poniszczony i opisany ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety latem obiekt ów użytkuje młodzież, konsumując tam i wydalając różne substancje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nigdy nie zauważyłam, ale bywam tam tylko w dzień:) To jest obiekt ogólnodostępny przez całą dobę, więc na pewno przyciąga różne typy ludzi. W dzień zawsze jest mnóstwo ludzi z psami, dziećmi, na rowerach itp:)

   Usuń
 3. Nie jest tak źle - jest trochę zaniedbany, ale też sporo się ostatnio zmieniło. Nie to co kiedyś, kiedy się wchodziło przez dziurę w płocie i trzeba było uważać na psy stróżujące.

  OdpowiedzUsuń
 4. właśnie. zafascynowani w późnej podstawówce odkryciem istnienia twierdzy warszawskiej, próbowaliśmy go z kolegami odnaleźć. to była cała wyprawa - tramwajem 19 od pętli do pętli. ale fortu nie znaleźliśmy - na ówczesnych planach takie obiekty były utajnione. zaplątaliśmy się tylko w zarośnięte bocznice kolejowe.
  ot, wspomnienie :-) dopiero w ostatnich latach udało mi się tam trafić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy jeszcze jakieś bocznice zostały, chyba już wszystkie rozebrane...

   Usuń
  2. no, nie ma. zamiast nich rosną teraz domy i jedzie autostrada, por. "raster" i "orto":
   http://www.tinyurl.pl?ULxYhGlX

   Usuń
 5. Wszystkie forty chłonę. Piękny!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ech, żeby wszystkie forty były tak ładnie na park przerobione... albo inaczej użytkowane, ale sensownie i ogólnodostępnie.

  Widzę że trzeba tam zajrzeć, bo ostatnio jak tam byłem, to ani tej armaty, ani wspomnianego placu zabaw nie było. Ten mostek już był, choć trochę żal że poprzedni klimatyczny zamiast wyremontować wywalili w kosmos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Armaty są już dwie co najmniej:) może będzie więcej, bo tam ciągle coś robią, poprawiają, remontują:)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26