Przemysłowy Instytut Elektroniki - Długa 44/50
Biurowiec zbudowano na początku lat 60. chociaż niektóre źródła podają lata 50. i wskazują wspomnienia byłych pracowników. W gronie projektantów wymieniany jest S.Kolendo, K.Skoczeń, R. Maciejewski oraz R.Święcicki. Znalazłam informację, że budynek miał być siedzibą Służby Bezpieczeństwa. Obecnie wpisany na listę zabytków.
Na pewno z góry widok jest niezapomniany:)
Lokalizacja: Śródmieście
Wbrew temu co podaje GEZ sądzę,że budynek powstał w latach 50'. Jest podobny do powstałego w 1950 Instytutu Chemii Przemysłowej na Rydygiera, też projektu S. Kolenda. Sam architekt na liście swoich prac podaje rok 1958.
OdpowiedzUsuńhttp://www.beta.architektura.warszawa.sarp.org.pl/pliki/906_50a3d40f4346f-kolendo_stanislaw_spis.pdf
Tak, widziałam tę listę i zastanawiałam się, gdzie jest pomyłka:)
UsuńPracowałam w tym budynku i z opowieści starszych kolegów wiem, że był oddany do użytku na początku lat 60tych. Więc projekt może być rzeczywiście z roku 58.
Usuńsiedzibą KBW był budynek stary i jak zaczęłam pracę w roku 1878, starsi koledzy pokazali mi gdzie w piwnicach były cele przesłuchiwanych. W drzwiach były judasze, a na ścianach napisy.
OdpowiedzUsuńDziękuję za uzupełnienie informacji. A w latach 70. jakie przeznaczenie miały cele? Jakieś magazyny w nich były?
UsuńTak były tam rozmaite magazyny należące do Instytutu
Usuń:)
OdpowiedzUsuńNo teraz takie miejsca wyglądają całkowicie inaczej i przede wszystkim są unowocześnione, więc myślę, że jak najbardziej trzeba z tego wszystkiego korzystać. W przemyśle obecnie ogromne znaczenie ma automatyka, która oczywiście wpływa na rozwój wszystkiego i na to, aby sprawnie działać całym przedsiębiorstwem. Coraz więcej osób zaje sobie z tego sprawę. Bardzo podoba mi się to, że nawet małe firmy starają się dbać o to, aby wdrażać nowoczesne systemy, które usprawniają współpracę z takimi właśnie firmami.
OdpowiedzUsuń