Ulica Dolna


Biegnie w dół skarpy wiślanej doliną wyrzeźbioną przez dawną rzekę. Ulica powstała jako połączenie Mokotowa z Czerniakowem, w 1916 włączona w granice Warszawy. W tamtych latach kojarzona ze specyficznym zapachem z fabryki eteru Synthesa. Znacznie zniszczona podczas II wojny światowej, po 1945 roku rozebrano część kamienic i fabryki.  Do dziś zachowało się kilka budynków dość skromnych architektonicznie i niszczejący zabytkowy wodotrysk przy zbiegu z Puławską.

Lokalizacja: Mokotów
Komentarze

 1. Mimo zaniedbania, bardzo lubię. I ta klasyczna pierzeja!

  OdpowiedzUsuń
 2. też bardzo lubię. jeszcze do niedawna skrzyżowanie z Piaseczyńską było jak wyjęte z małego miasteczka. jakiś sklep na rogu, ogólna senność itd.
  szczególnie odcinek pod górkę malowniczy jest wielce, a na płaskim Mazowszu każda różnica poziomów w cenie. lubię te mury oporowe i barierki przy Puławskiej.
  ale na teren po(?)szpitalny ze zdjęcia nr 1 jeszcze nie wchodziłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak, odcinek pod górę wyjątkowo malowniczy jest:)

   Usuń
 3. A ilu przyszłych kierowców usiłowało wjechać na Puławską ze świateł koło wodotrysku...

  OdpowiedzUsuń
 4. Całe lata tam jezdziłem bez problemu i to nawet zimą

  OdpowiedzUsuń
 5. Dolną rzadko przemierzam, ostatnim razem gdy robiłem serię zdjęć na "Wczoraj i dziś". Ma coś w sobie ta ulica, co mi się nie do końca podoba, trudno mi powiedzieć. Ale oczywiście wolę Dolną niż Światowida czy Skarbka z Gór.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dolna kojarzy mi się zawsze z moim byłym dyrektorem, flancowanym warsiawiakiem który kiedyś mnie poprosił żebym zawiózł jakieś dokumenty z Senatorskiej na Dolną bo ja "dobrze Warszawę znam". Gdy już je dostałem, ciesząc się, że czeka mnie mała wycieczka zamiast siedzenia w pracy po dojściu do Bielańskiej spojrzałem na napisany adres - Długa 44. Cały entuzjazm upadł z hukiem na chodnik...

  OdpowiedzUsuń
 7. Na "szarych" budynkach bardzo znać brud i wyglądają bardzo przygnębiająco

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26