Rotunda


Przed II wojną światową na miejscu Rotundy stała kamienica Lothego, którą znano min z umieszczonej na szczycie reklamy piwa Żywiec. Rotunda, wg projektu Jerzego Jakubowicza, została zbudowana w latach 60-tych XX wieku jako jeden z elementów Ściany Wschodniej ulicy Marszałkowskiej. Gdy była oddawana do użytku to nie istniało jeszcze przy niej przejście podziemne. Po wybuchu gazu w 1979 roku budynek odbudowano z niewielkimi zmianami. Ze względu na charakterystycznie ząbkowany dach Rotunda nazywana była ‘czapką generała”.

Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. Czyli gdyby zawiesili płachtę z Żywcem (niech będzie że chodzi o wodę Żywiec Zdrój), to mogliby to tłumaczyć jako nawiązanie do przedwojennych tradycji ;-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogliby postawić na czubku ogromną nadmuchiwaną butelkę z piwem :)

   Usuń
 2. mnie toto zawsze kojarzyło się z karuzelą, taką klasyczną:
  http://tabtimes.com/sites/default/files/Carousel%20image%20google%20search.jpg
  tylko koni żal.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi się zawsze Dom Chłopa w pierwotnym kształcie kojarzył z karuzelą, nie wiem dlaczego, przecież kanty ma :)

   Usuń
  2. no, też ma falbankę :-)

   Usuń
 3. Kamienica z Żywcem była galanta, no ale skoro jej nie ma, to i Rotunda musi wystarczyć. Ostatnio czytałem, jakie to katusze przechodzą pracownicy i klienci tego przybytku nie mając klimy. Skandal! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego pewnie kiedyś szyby z jasnych na ciemne wymienili:) ale czy to problem zamontować klimatyzację? nie znam się za bardzo na tym:)

   Usuń
 4. A tutaj ciekawy artykuł na temat pomysłu przebudowy Rotundy.

  OdpowiedzUsuń
 5. tyle, że ten artykuł nijak się ma do obecnej sytuacji, bo projekty w nim zawarte to koncepcje sprzed kilku lat, których teraz nikt nie bierze pod uwagę. teraz mają być konsultacje społeczne, a dopiero później na ich podstawie konkurs dla architektów, który wyłoni najlepszy projekt. tutaj sensowniejsze informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od kiedy w książce "Warszawa w karykaturze" zobaczyłem obrazek, na którym dziecko ciągnęło matkę w stronę Rotundy z krzykiem: "Mama, ja chcę na karuzelę", nie miałem już innych skojarzeń ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26