Muzeum Karykatury


Ma swoją siedzibę przy ulicy Koziej, na tyłach ruchliwego Krakowskiego Przedmieścia, w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego. W ciągu 22 lat istnienia muzeum, początkowo skromny zbiór prac, rozrósł się do niemal 25 tysięcy (uwzględniając depozyty stałe). W kolekcji najbardziej liczny jest zbiór karykatur nowoczesnych, ale nie brakuje tam prac polskiej i światowej karykatury od XVIII wieku. Muzeum Karykatury to jedyna taka placówka w Polsce więc tym bardziej warto je odwiedzić.

Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. Ale jakby na jednej ze ścian zrobili z książkami coś w stylu tego co na tej grafice czy zdjęciu, to byłoby coś! Mogliby pierdyknąć na ten przykład jakiś warszawski landszafcik... może być Kalumnia Zdzisława i Pałac Książęcy, żeby daleko nie szukać.

  OdpowiedzUsuń
 2. E. Lipiński to wieloletni Redaktor Naczelny Szpilek. Kiedyś było to najpopularniejsze pismo satyryczne w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako dzieciak bywałem tam niemal regularnie. Zawsze lubiłem satyrę prasową. Potem, jak już żartowano ze wszystkiego jak leci w coraz mniej wyszukany sposób, przestało mnie pociągać. Ostatnio odwiedziłem je z powodu wystawy o Eryku Lipińskim.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko to dzięki staraniom Lipińskiego seniora, tatusia ex-punkowca z Tiltu, Tomasza.
  PS. Zacny temat na dzisiejszy dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. 100 lat nie byłem. trzeba się wybrać, fakt :-)

  a propos - prasa doniosła, że PKP wyszarpnęło sądownie łakomy kąsek gruntu spod Muzeum Kolejnictwa, a więc kto wie, ile przetrwa ono na tym miejscu i czy w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie czytałam i nawet nie biorę pdo uwagę takiej możliwości, że nie przetrwa:) a ta lokalizacja była fajnie dopasowana, jakoś nie widzę tego muzeum gdzieś indziej... trzeba będzie się jeszcze z raz czy dwa wybrać wiosną, bo potem to już sama niepewność

   Usuń
  2. Wyrok jeszcze nieprawomocny, ale to tylko kwestia czasu.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26