Ulica Górnośląska

Jest to jedno z miejsc, gdzie lubię często wracać. Górnośląska oficjalnie uznana w XVIII wieku i pierwotnie nazwana Górną, składała się z dwóch odcinków przedzielonych ulicą Rozbrat. Na przestrzeni wieków działała przy niej min. karczma, cegielnia królewska, browar, fabryka włókiennicza i montownia Citroena. Odcinek dolny miał charakter robotniczy, a górny bardziej wielkomiejski. Podczas II wojny światowej zabudowa została częściowo zniszczona. Do lat 70-tych XX wieku kursowały tam trolejbusy. Ciekawostką jest część ulicy (schody) dostępna tylko dla pieszych. Obecnie Górnośląska jest nadal bardzo zróżnicowana i zachowała dużo z przedwojennego klimatu, szczególnie warta uwagi jest bogato zdobiona kamienica Leona Breslauera pod nr 22.


Lokalizacja: Śródmieście

Komentarze

 1. montownia Citroena działała już w XVIII wieku?
  szkoda, że się przenieśli do Francji... ;-)

  piękna jest Górnośląska, zwłaszcza na odcinku schodowym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz tam poprawię, z tą montownią, żeby uściślić:) :)

   Usuń
  2. ja się nie czepiam, jakby co. tzn, z tekstu nie wynika że montownia była w XVIII w.

   Usuń
  3. Jakie tam czepianie, uwaga konstruktywna - przynajmniej tak odczytałam:) dzięki:)

   Usuń
 2. Ulica jest prześwietna, a może nawet nie tyle sama ulica, co jej zabudowa. Za to zmiana nazwy zupełnie bezsensowna i czysto polityczna. A fe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, na pytanie, co w Warszawie jeszcze odbudować, miałbym odpowiedź: nazwy ulic, np. Górnej, Szerokiej, Brukowej, Leszna, choć szans na to nie ma żadnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale stare okna niektóre. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały budynek wiekowy, szczególnie po podwórku to widać.

   Usuń
 5. Odcinek między Rozbrat a Wiejską jest piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niech tego pawia wyremontują wreszcie, bo wstyd patrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na zdjęciach świetnie pokazujesz ten zróżnicowany charakter ulicy. Podobają mi się nietypowe ujęcia, tak jak to na ostatnim zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pamiętam zajezdnie trolejbusów na Łazienkowskiej vis-a-vi Legii, jechały Myśliwiecką, Piękną, Kruczą ale żeby jeździły Górnośląską to chyba pomyłka. W latach 70 jeździł autobus 166 Rozbrat, C.Śniegockiej, Czerniakowską, Górnośląską a pętlę miało na przeciwko ul.Zagórnej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi się wydawało, że tam mógł być tylko przystanek, ale info o trolejbusach jest na stronie UM Warszawa http://www.um.warszawa.pl/o-warszawie/kompendium-wiedzy/ulica-gornoslaska

   Usuń
 9. Piękna ulica , w pobliżu Liceum Batorego

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26