Kamienica Lindnerów - Ogrodowa 10

Wybudowana wraz z kamienicą bliźniaczą w latach 1912-13, przed wojną oznaczona numerem 26. Podczas II wojny światowej mieszkał w niej Józef Lewartowski – działacz komunistyczny. W 1944 roku kamienica straciła górne kondygnacje. Podczas odbudowy została zmieniona (obniżona, zastosowano inny kształt okien, pozbawiono dekoracji bramę, zmniejszono wysokość oficyn w podwórzu). Kamienica Lindnerów jest jedną z ładniejszych na ulicy Ogrodowej, szczególnie interesująco wygląda w lustrzanej kompozycji z kamienicą sąsiednią.


Lokalizacja: Wola

Komentarze

 1. Jak działacz komunistyczny, to pewnie mieszkał w podziemiu. Znaczy - suterenie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadł tylko ziemniaki i kiszoną kapustę. Terminował u szewca, ale nie podobały mu się kapitalistyczne praktyki pryncypała, więc szybko rzucił dratwą i kopytem, by dorabiać jako gazieciarz. Tam poznał niewiele starszego, ale już klasowo uświadomionego kolegę, który wciągnął go do organizacji. Teraz zaczął nosić bibułę.
   Matka jego dorabiała szyciem, a ojciec był piaskarzem, ale z biedy musiał sprzedać ukochaną szkapę rodziny. Miał siedmiu braci (zamienionych w łabędzie) i trzy siostry (Czechowa).

   Usuń
  2. A tak naprawdę miał 11-ro rodzeństwa:) To dopiero rodzina wielodzietna, a nie jak teraz: rodzina wielodzietna to 'skromne' troje dzieci :)

   Usuń
 2. Gustowne te półokrągłe balkoniki ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałem nic o tym działaczu i niech już tak pozostanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja znam ulicę Lewartowskiego. Kamienica ładna, przyjemnie się ogląda. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakiś czas temu zwróciłem na nią uwagę i zastanawiało mnie czy miała przed wojną jakieś fajne dekoracje - bo elewacja jest zaszpachlowana. Za to nie wiem czy nie zmieniano numeracji, bo u Zielińskiego w ostatnim (jak dotąd) tomie atlasu fotografia budynku z numerem 10 przedstawia zupełnie inny, niziutki domek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam już przedwojenną numerację, rzeczywiście pod nr 10 był wtedy zupełnie inny dom.

   Usuń
 6. Dostrzegam pewną nieścisłość. Budynek, w którym mieszkał Lewartowski miał numer 26 (obecnie 10/26). W księdze adresowej jako właściciel tej kamienicy figuruje Samuel Budzyner. To sąsiednia kamienica (obecnie i przed wojna pod numerem 26A) była własnością Chaima Wolfa Lindnera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co znalazłam na temat tych kamienic, to dla małżeństwa Lindnerów wybudowano dwie bliźniacze kamienice (26 i 26A), później jedną z nich kupił S. Budzyner (26).

   Usuń
  2. To wszystko wyjaśnia. Gdzie można poczytać coś o tych kamienicach? Interesują mnie też przedwojenne zdjęcia i informacje na temat zniszczeń i odbudowy.

   Usuń
  3. Najwięcej informacji znalazłam w "Atlasie dawnej architektury ulic i placów Warszawy" J. Zielińskiego, jest tam też sporo przedwojennych zdjęć Ogrodowej i poszczególnych budynków:)

   Usuń
 7. Urodziłam się w tej kamienicy w 1958 roku,mieszkaliśmy na drugim podwórku. Nie mieliśmyy więc okien od ulicy.Jeden duzy pokój,kuchnia i kibelek.Zimna woda.
  Kuchnia węglowa. Mieszkaliśmy tam w 5 osób, my w pokoju a babcia spala w kuchni.Moja mama sama odbudowywała to mieszkanie po powrocie z Oswiecimia(były wyprowadzeni z Powstania Warszawskiego).Po powrocie wybudowały sobie prycze takie jak w obozie,bo było łatwiej,na ścianach był lod,nie było oszklenia w oknach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, że podzieliła się Pani swoim wspomnieniem <3

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26