Ulica Kowieńska

Wytyczona w 1861 roku, początkowo nazywana Kościelną, obecną nazwę nadano w 1891 roku.  W XIX wieku ulica zabudowana była pojedynczymi drewnianymi domami, kilkupiętrowe kamienice pojawiły się na początku XX wieku. Większość budynków przetrwała II wojnę światową, lecz dziś, jak wiele praskich kamienic, niszczeje z zaniedbania.

Lokalizacja: Praga Płn.

Komentarze

 1. Klimat jest, upadek domu Usherów niestety też. Kiedyś to musiało wyglądać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś musiało. Ciekawostką jest jedna z kamienic wybudowana tuż przed wojną, której nie zdążono otynkować, i tak została do tej pory;)

   Usuń
 2. Nazwę zmieniono po włączeniu do Warszawy, żeby nie było dwóch Kościelnych - tę zasadę stosowano aż do czasu włączenia Wesołej zupełnie niedawno, a ponieważ dużo poprzyłączano, to w tych nowych dzielnicach są różne dziwaczne nazwy wymyślane w celu zastąpienia dublujących się. Są miasta, gdzie tak nie jest, np. w Berlinie trzeba oprócz nazwy ulicy podawać dzielnicę, inaczej nie wiadomo, o którą chodzi z kilku ulic z tą samą nazwą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja chyba też bym wolała pozmieniać nazwy, żeby ulice były jednak jak najmniej powtarzalne:)

   Usuń
  2. Dokładnie - mamy tylu świętych, politycznych męczenników o słuszną sprawę oraz wcieleń Matki Boskiej, że dla każdej ulicy starczy.

   Usuń
  3. Krakowa nie przebijemy - tam pewien kwartał zabudowy kamienicznej na Starówce otoczony jest ulicami: św. Marka, św. Jana, św. Tomasza i... Floriańską.

   Usuń
 3. znowu jakieś nieznane miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poznawanie wszystkiego co nieznane poszerza horyzonty:)

   Usuń
  2. to znaczy - człowiek rośnie? :-)

   Usuń
 4. Ta seledynowa "nowa" kamienica... czasami boję się, że po odremontowaniu - te starsze też by tak wyglądały. To może lepiej tak?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26