Kamienica Klatczyńskiego - Ząbkowska 37

Wybudowana w latach 1912-1913 dla Józefa Klatczyńskiego, była jedną z najbardziej imponujących budowli na Pradze. Charakterystyczne blanki (kreżelaże) prawdopodobnie nawiązywały do sąsiednich zabudowań fabryki wódek. Przed 1939 rokiem w budynku funkcjonowało kino „Wrzos”. Dziś kamienica pełni typową funkcję mieszkalno-usługową, a elementy zamczyska nadal robią wrażenie.


Lokalizacja: Praga Płn.Komentarze

 1. Fakt, kamienica charakterystyczna, ale te blanki to tam pasują...

  OdpowiedzUsuń
 2. Na sąsiedniej parceli (35) była równie wysoka kamienica, zdaje się, że też zbudowana przez Klatczyńskiego – wyburzono ją nie wiem kiedy, ale na 100% już po wojnie, bo na zdjęciach lotniczych z '45 jest nietknięta. Pozostały po niej oficyny widoczne na pierwszym i ostatnim zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko odbudowa szła po wojnie pełną parą:(

   Usuń
 3. łoł, chyba pierwszy raz widzę! - wliczając w widzenia i blogi warszawskie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może właściciel przygotowywał się na oblężenie? W sumie miał nosa, bo co prawda w 1914 i 1915 oblężenie Warszawy nie nastąpiło, a zdobycie w 1915 trudno nawet nazwać szturmem i najwięcej szkód poczynili wycofujący się Rosjanie niszcząc mosty i podpalając dworce, magazyny itp ... ale coś na rzeczy było

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta kamienica nie jest przypadkiem z 1936?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba jednak nie, widziałam archiwalne zdjęcia tej kamienicy datowane na lata 20.

   Usuń
 6. Moi pradziadkowie zamieszkali w tej kamienicy po przyjeździe z Rosji, gdy wybuchła rewolucja. Moja mama się tam urodziła tuż przed wojną na czwartym piętrze w narożnym mieszkaniu z dwoma balkonami. Była to bardzo przyzwoita kamienica z porządnymi lokatorami, np. pp. Szeptyckimi. Do kina Wrzos na dole chodził mój dziadek, kiedy był mały.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26