Ulica Chłodna

Swoją obecną nazwę otrzymała w 1770 roku, i już wtedy powstawały tam pierwsze kamienice (min. z 1784 roku pochodzi dwór kasztelana Markowskiego, wielokrotnie przebudowywany, w 1944 roku częściowo zniszczony, obecnie ma kształt kamienicy jednopiętrowej). Pod koniec XVIII wieku cała ulica pokryta była brukiem. Na początku XIX wieku przy Chłodnej powstał plac  targowy Pod Lwem (na wysokości obecnego kościoła), zaczęto budować ciekawe architektonicznie kamienice i dwory. W 1849 roku zakończono budowę kościoła św. Karola Boromeusza. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku, nad ulicą funkcjonowała kładka dla ruchu pieszego łącząca małe u duże getto. Po zakończeniu powstania w 1944 roku  znaczna część zabudowy Chłodnej została zniszczona. W 1946 roku rozebrano część budynków. W ostatnich latach wyremontowano odcinek nawierzchni oraz sukcesywnie odnawiane są poszczególne budynki.


Lokalizacja: Wola

Wola Chłodna 25 kamienica tory kładka getto Warszawa warszawskie mozaiki


Wola Chłodna 25 kamienica tory kładka getto Warszawa warszawskie mozaiki polkat


Wola Chłodna 25 kamienica tory kładka getto Warszawa warszawskie mozaiki


Wola kościół kamienica tory kładka getto Warszawa warszawskie mozaiki
Wola kamienica tory kładka getto Warszawa warszawskie mozaikiKomentarze

 1. Chłodna to dziwna ulica, jak dziwne są losy miasta. I tak samo niestety odrestaurowana - cycuś po wierzchu, a pod spodem - niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. dawna chwała zmieszana z syfem blokowym i współczesnymi próbami rehabilitacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I widoczna już tylko dla wtajemniczonych, bo nikt, kto tego nie przeczytał, nie domyśli się dziś, że to była główna arteria wschód - zachód.

   Usuń
  2. W naszych czasach trzeba mieć naprawde dużą wyobraźnię, żeby zobaczyć tamten styl Chłodnej...

   Usuń
 3. Nie będę oryginalny. Chłodna to kwintesencja warszawskich losów: dawna świetność, zniszczenie, chaotyczne odradzanie się, widoki na przyszlośc, ale teraźniejszość niekiedy skrzecząca. Dlatego uczuć do niej nie żywię chłodnych, bo to tak jakbym zobojętniał na Syreni Gród w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 4. Byc moze tak jest , jak pisza poprzednicy.Ale ja bylam tam nie tak dawno wieczorem.Kladka, jest delikatna , podswietlona linia, Te odrestauoiwane kamienice tez sa podswietlone. Podobnie fasada kosciola. I bylo magicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tam bywam czasami wieczorem:) strona bliżej Śródmieścia przyjemna, oświetlona, elegancka, ale im bardziej w głąb Woli, tym wydaje się nieprzyjemniej, ciemniej, straszniej:)

   Usuń
 5. Chłodna to totalny burdel, który jest nie do naprawienia. OŻB zepsuło wszystko.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26