Kamienica Zbyszyńskiego - Oboźna 11

Kamienica usytuowana na rogu Oboźnej i Mikołaja Kopernika, wybudowana w latach 1912-1913 roku dla Teofila Zbyszyńskiego. Podczas II wojny światowej została podpalona przez Niemców, jednak ocaliła ją jej mocna konstrukcja. Po wojnie wyremontowana, podczas remontu wybito min. dodatkowe okna. Mural powstał w 2010 roku, jego autorami są Sepe i Chazme 178. Kamienica charakteryzuje się ciekawymi zdobieniami fasad i zróżnicowaniem form balkonów. Bardzo ją lubię, chociaż nie z każdej strony prezentuje się imponująco:)


Lokalizacja: Śródmieście, Oboźna 11


Komentarze

 1. Też ją bardzo lubię z wyjątkiem strony, z której prezentuje się najmniej imponująco i którą litościwie pominęłaś – jest to jedno z bardziej kompromitujących miejsc w Warszawie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale nie tak kompromitujące jak rondo Dmowskiego, rondo ONZ, rondo Czterdziestolatka, plac Zawiszy, al. Jana Pawła II do Hali Mirowskiej, OZŻB, Frascati...

   Usuń
  2. Ale Plac Zawiszy nie jest fragmentem najbardziej reprezentacyjnej ulicy i nic, włącznie z wieżowcem toi-toi i budą z zapiekankami, nie jest na nim tak dalece słabsze od sąsiedniej zabudowy.

   Usuń
  3. osiedle Za Żelazną Bramą.

   Usuń
 2. Ale właśnie od strony muralu to znak historii - niemiły, nieładny, ale autentyczny. Powinno tak zostać w charakterze pomnika zbrodni na miejskiej tkance.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, widok od KP jest żenujący. Co więcej, powybijano tam okna, zatem "doklejenie" czegokolwiek i stworzenie sensownego zaplecza dla pomnika Kopernika i Pałacu Staszica raczej nie wchodzi w grę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26