Pałac Wesslów

Został zbudowany w połowie XVIII wieku dla F. J. Załuskiego, potem kilkakrotnie zmieniał właściciela.  Pod koniec XVIII wieku w budynku mieściła się poczta, potem także redakcje gazet codziennych, pracownia krawiecka, gabinet figur woskowych, a w okresie międzywojennym antykwariat. Pałac Wesslów został zniszczony w dużej części podczas II wojny światowej, odbudowano go w latach 1947-1948 wg projektu J. Bieńkowskiego. Dziś jest siedzibą Prokuratury Apelacyjnej i Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.


Lokalizacja: Śródmieście (Krakowskie Przedmieście 25)
Komentarze

 1. Tak myślę, że większości miejscówka znana jako "Poczta Saska" - w każdym razie jakby mię ktoś znienacka zaatakował hasłem "Pałac Wesslów", to byłbym w duuużej... kropce ;-)
  Pałac/Poczta znana swego czasu z wiadomości telewizyjnych i fotorelacji - co i rusz to stamtąd kogoś wyprowadzali/wprowadzali. A tak przy okazji to przypomniało mi się, że mam gdzieś wieczorne foty m.in. stąd - i może kurde wreszcie bym je puścił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chciałem napisać, że to Poczta Saska, ale już I am I to zrobił, więc już nie trzeba pisać, że to Poczta Saska.

   Usuń
  2. Fakt, Poczta Saska bardziej znana, ale chyba Pałac Wesslów bardziej oficjalnie brzmi, podobnie jest z Zamkiem Ostrogskich.

   Usuń
 2. Prezentuje się okazale:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie się prezentuje - mnóstwo ciekawych detali, aczkolwiek szkoda go na siedzibę takiej instytucji - pozwiedzać można tylko na oficjalne "zaproszenie" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Włąśnie, co jest "bardziej"? Zamek Ostrogskich czy Pałac tychże?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zbyszek Z. już tu nie pracuje to i nie ma co tydzień tłumu dziennikarzy przed tymże budynkiem ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26