Ulica Wileńska

Powstała w latach 60-tych XIX wieku przy okazji budowy Dworca Petersburskiego. Była to główna ulica Nowej Pragi, wzdłuż niej biegły tory kolejowe. W 1866 roku na Wileńskiej uruchomiono pierwsza linię tramwaju konnego.  Na przełomie XIX i XX wieku ulica została zabudowana kamienicami od strony północnej. Ok. 1909 roku przeprowadzono na Wileńskiej linię tramwaju elektrycznego. W okresie międzywojennym wybudowano okazały gmach Warszawskiej Dyrekcji Kolei. Niemal cała zabudowa ulicy ocalała podczas II wojny światowej. Niestety, z powodu zaniedbania, wiele kamienic jest zniszczonych i zdewastowanych, pozostały jedynie pojedyncze ślady ich dawnej świetności.


Lokalizacja: Praga Pn.


Komentarze

 1. Komentarz mam tradycyjny - szkoda że się marnuje, bo potencjał posiada, ale mieszkać to bym tam nie chciał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jakby potencjał wykorzystali, to też byś nie chciał?

   Usuń
  2. Ee - nie mam paszportu. A codziennie do roboty przez Wisłę - nołej!

   Usuń
  3. Ale to jest bardzo dobrze skomunikowane miejsce:)

   Usuń
 2. Mogłaby to być jedna z piękniejszych warszawskich ulic. Dla mnie właściwie jest, ale ja jestem trochę nienormalny. Wileńska poza zabudową jest też mimo swej szerokości cicha, ma wszystko, by stać się deptakiem, można tam zrobić szerokie chodniki, kilka kawiarń już jest. Ale w tym celu trzeba zainwestować kilkadziesiąt albo i sto kilkadziesiąt milionów w remont kamienic komunalnych. Niestety są pilniejsze potrzeby: poszerzenie do sześciu pasów Prostej, poszerzenie do czterech pasów Wybrzeża Helskiego, poszerzenie do dziesięciu pasów jakiejś innej ulicy itd.
  @ I am I: często bywam u kolegi na rogu Wileńskiej i Konopackiej, zapewniam Cię, że jest w Warszawie dużo gorszych miejsc do życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewniam również, że znam gorsze miejsca. Znam jednak również lepsze.

   Usuń
 3. dzięki Tobie, jest podstawa by wyobrazić sobie, jak to wyglądało w czasach świetności. zwłaszcza w zestawieniu z poprzednim wpisem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Lubi sobie google czasem wybrać co smaczniejszy kąsek;)

   Usuń
 5. Faktycznie czas jakby się tu zatrzymał, a patrząc na ostatnie foto stwierdzam, że i fantazji z urządzaniem hmmmm ... balkonów ludziom nie brakuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj, było co fotografować widzę. :) Fajne zdjęcia, ekstra szczegóły. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26