Ulica Nalewki (obecna Bohaterów Getta)

Kształt tradycyjnej miejskiej ulicy posiada od XVIII wieku, min. w 1783 roku została wyłożona brukiem. W XIX wieku na ulicy Nalewki zaczęto budować stylowe kamienice, część z nich zaprojektował Antonio Corazzi. Z powodu rosnącego błyskawicznie zaludnienia maksymalnie wykorzystano każdą część działek budowlanych, min. dobudowując oficyny. W 1881 roku przez Nalewki jeździł tramwaj konny, a w XX wieku tramwaje elektryczne i autobusy. Przed 1939 rokiem działało na ulicy ponad 700 firm, czyli prawie 20 na jedno podwórze. To była jedna z najważniejszych ulic żydowskich w Warszawie. W czasie II wojny światowej wchodziła w skład warszawskiego getta,  a po wojnie była jednym gruzowiskiem. W 1947 roku gruz usunięto, ale jednocześnie ulicę niemal w całości zlikwidowano. Do dziś został niewielki brukowany fragment z torami przy ulicy Długiej i jeden budynek: Arsenał. Nawet przedwojenną nazwę zniesiono. 


Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. nazywam ją duchem ulicy... kiedyś spędziłem kilka długich miesięcy wpatrując się tępo we fragment planu ze skrzyżowaniem długiej i d. Nalewek...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio próbowałem pójść trasą od Arsenału w kierunku Stawek, śladem dawnych Nalewek. Nie do końca się da, bo przeszkodą nie do pokonania są postawione domy, ale dziwnie się idzie ulicą, której nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten kikut jest po prostu wstrząsający, nieobecność Atlantydy jest tam bardziej odczuwalna niż na Muranowie, gdzie jednak toczy się normalne życie, są domy, sklepy, pizzerie itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, w tym miejscu wyjątkowo odczuwa się nieobecność, a do tego ta cisza i spokój. A przecież tuż obok stacja metra i ruchliwy Plac Bankowy.

   Usuń
 4. O rany, chodzimy brukiem z 1798 r. i nawet sobie sprawy nie zdajemy. Ciekawy wpis. Teraz inaczej będę patrzeć na to miejsce.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26