Dom Pod Królami

Wybudowany w 1621 roku dla podskarbiego Michała Daniłowicza. W latach 1736-47 przebudowany na siedzibę Biblioteki Załuskich - była to pierwsza w kraju biblioteka narodowa i jedna z pierwszych tego typu bibliotek w Europie. Zbiory zebrane w bibliotece były wiele razy rozkradane i wywożone. Dom Pod Królami był kilkakrotnie przebudowywany i zmieniał swoje przeznaczenie, w 1944 został zniszczony w 70%, a w latach 60-tych XX wieku odbudowany. Przez wieki ocalał fryz z popiersiami królów i książąt polskich (wykonany prawdopodobnie w XVII wieku). Po wojnie wiele rzeźb było uszkodzonych, ale odrestaurowano je i dokonano uzupełnień – dziś jest ich 40. Obecnie budynek jest siedzibą ZAiKS.


Lokalizacja: ŚródmieścieKomentarze

 1. A mnie się zawsze ta nazwa kojarzy z hodowlą królików na dachu lub poddaszu ;-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego chyba nazwa 'Biblioteka Załuskich' brzmiałaby lepiej:)

   Usuń
  2. no ale co "król", to nie "królik", nie?

   moja lubić ten gmach.

   Usuń
 2. Kolejna miejscówka, której nie można 'porządnie' sfotografować. Znaczy - w całości. Kurczę, chyba muszę przysiąść do porządnego nauczenia się robienia panoramek. Dzięki za inspirację!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię się tam zapuszczać, mimo że zabudowa okolicy jest dość eee... eklektyczna?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie smutny budynek jako jedyna pozostałość po zupełnie znikniętej części miasta. W miejsce której powstało wielkie dzieło polskiej inżynierii, wiekopomna trasa W-Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam, jedyna - przecież masz Pałac Jabłonowskich!*

   Usuń
 5. ..metodycznie powolutku poznamy mniej uczęszczaną Warszawę a dla krakusa jest to tym cenniejsze ze generalnie bywa zakochany w swym mieście i w szerokim planie dostrzega coś więcej.......Polska jest naprawdę piękna nawet Warszawa

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezły poczet - ciekawie to wygląda, ale who is who? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma podpisów:) Można oglądać po prostu od początku i sobie dopasowywać:) ja zawsze miałam lepszą głowę do dat w historii niż do twarzy:)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26