Cmentarz Powązkowski

Jeden z pierwszych cmentarzy w Europie. Założony w 1790 roku był dla mieszkańców zupełną nowością, gdyż do tej pory zmarłych chowano w podziemiach kościołów lub w ich pobliżu. W czasie II wojny światowej między grobami toczyły się walki, czołgi niszczyły nagrobki, a w katakumbach ukrywano Żydów i broń. Po wojnie odbudowano zniszczony kościół i katakumby. Cmentarz 19-krotnie zwiększał swoją powierzchnię, obecnie zajmuje 43 ha i cały jest objęty ochroną konserwatorską. Jest to jeden z najpiękniejszych cmentarzy w Warszawie. Szczególną uwagę przyciągają eleganckie rzeźby na nagrobkach, tworząc niezapomnianą atmosferę tego stylowego miejsca.


Lokalizacja: WolaKomentarze

 1. Żałuję, że moja rodzina nie była na tyle bogata, żeby sobie na powązkowskich grobach pieprznąć jakieś rzeźby. Poszpanowałbym przed znajomymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No! Chodźta, odwiedzimy babcię, ma zarąbisty pomnik! PS. Moja też ma taki zwykły całkiem krzyżyk, ale przynajmniej jest pretekst żeby przy okazji wizyty popatrzeć na te janiołki jak wyżej na obrazkach.

   Usuń
  2. Moja to nawet zwykłego krzyża nie ma. Na Bródzieńskim "zamieszkuje". Chyba sam będę musiał się bardziej postarać i zapracować sobie chociaż na Aleję Zasłużonych...

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia, bardzi klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Figurki wliczając kota ;) bardzo ładne chociaż najbardziej podoba mi się foto z kamienną płytą pokrytą opadłymi kwiatami ... prawie jak jesień :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedno z moich ulubionych zdjęć, te uchwyty do podnoszenia płyty są niesamowite.

   Usuń
 4. Zamierzam się wkrótce tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ech.. oglądając takie zdjęcia nasuwają się refleksje.. Ładne, wiekowe rzeźby wybrałaś. Najbardziej podoba mi się pani przy kolumnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe miejsce jest refleksyjne, generalnie na cmentarzach zawsze mam dużo przemyśleń.

   Usuń
 6. Ciekawe zdjęcia i piękne pomniki! Niektóre są jak dzieła sztuki. Dziś już się takich nie robi. Mało jest też mistrzów artystycznego kowalstwa, którzy potrafiliby wykuć tak pięknie zdobione ogrodzenia, czy metalowe krzyże. Ludzie odchodzą, a wraz z nimi odchodzi ich praca - szkoda!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? te ogrodzenia i krzyże cudnej i niezapomnianej urody.

   Usuń
 7. Płaczące Anioły z Dr Who :)

  PS: Bardzo podobają mi się Twoje fotki :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26