Osiedle TOR (Towarzystwa Osiedli Robotniczych)

Wybudowane przy ulicy Obozowej w latach 1935-38. Był to wówczas największy w Polsce zespół tanich mieszkań, zaprojektowany w szczerym polu.  Teren osiedla został ogrodzony, a między blokami utworzono ogródki. Jasną elewację budynków zdobiły jedynie fragmenty ścian z czerwonej cegły. Mieszkania były niewielkie, lecz wyposażone w wodę i kanalizację (posiadały też np. szafy wnękowe). Wynajem takiego mieszkania kosztował robotnika mniej niż jedną tygodniową pensję. Wszystkie budynki przetrwały II wojnę światową, niestety teraz aż proszą się o remont.


Lokalizacja: Wola


Komentarze

 1. To bardzo ciekawe miejsce, podobnie jak bliźniacze osiedle przy Podskarbińskiej. Ja tam wolałbym, żeby tego póki co nie remontowano, bałbym się styropianu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu może tego tak nie widać, ale jak się jedzie Obozową, to te wszystkie packi różnych kolorów tynku wyglądają żałośnie:(

   Usuń
 2. Koleżka mój mieszkał przy Ringelbluma, czyli nieco z boczku pokazywanego widoczku, ale miejscówkę pamiętam z dzieciństwa doskonale, bom tu często rowerkował po tych starych, dobrych chodnikach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A teraz przy Ringelbluma (Deotymy w sumie bardziej) nowoczesna Biedronka :)

   Usuń
 3. ładnie. muszę się tam wreszcie wybrać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mieszkam na Kole przy ul. Obozowej od urodzenia, mieszkali tu moi Rodzice i Dziadkowie.
  Jedni z Dziadków właśnie przy Obozowej 70 /mieszkali w tym bloku od początku czyli od 1936 roku/ ale do dzisiaj nie wiedziałam, że w tym bloku był przed wojną komisariat...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-)
   mój kolega z dzieciństwa mieszkał w latach 80. w żoliborskim domu z tabliczką "komisariat..." i w czasie zebrań patrotycznych w kościele św. Stanisława Kostki, ubecy zachodzili mu do chaty, myśląc, że wypoczną.

   Usuń
 5. Jak bym nie wiedział, to bym nie powiedział że to przedwojenne budowanie... Fajnie to wszystko pokazujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet udało mi się być w dwóch mieszkaniach tego osiedla. Fajne jest, ale - jak wspomniałaś- do remontu, bo mocno przybrudzone...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale tabliczka pierwsza klasa. Szkoda, że w większości już te nowe królują, w moim mieście również.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W większości nowe... dlatego pewnie te stare traktuje się jak perełki:)

   Usuń
 8. Jak przedwojenne, to ciekawa sprawa. Tabliczka świetna:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mała poprawka do autora artykułu – mieszkania były wyposażone w wodę i kanalizację, gaz założono dopiero w latach 60-ych, były piece i kuchnie węglowe, a zlewy kuchenne przypominały dzisiejsze pisuary z tym, że były żeliwne.

  OdpowiedzUsuń
 10. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26