Samotność – rzeźba w Parku Traugutta

Rzeźba wykonana przez Zofię Woźną w 1965 roku. Do stworzenia trzech kobiecych postaci wykorzystano sjenitowe kolumny będące częścią bramy wjazdowej do Pałacu Kronenberga. Kompozycja znana jest też pod nazwą ‘Trzy cienie”.


Lokalizacja: Śródmieście


Komentarze

 1. to ciekawostka z tymi kolumnami!
  wychodzi na to, że pół Warszawy odbudowano przy użyciu pozostałości pałacu Kronenberga, drugie pół z wykorzystaniem materiałów po soborze na placu Saskim, a trzecie pół z cegieł z Wrocławia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nazwa mogłaby też brzmieć: Trzy cieniasy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze myślałem, że to pomnik kręglarstwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chciałabym ich zobaczyć w nocy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że rozebrano tak piękny pałac.... no ale cóż-ustrój ..... szkoda również, że z trzech pięknych kolumn powstał tak nieciekawy pomnik.... Dobrze, że chociaż czwarta z nich prezentuje coś ciekawszego "Electio Viritim"

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest pomnik wspaniale upamiętniający kobiety czasu II wojny światowej. Są jak duchy bezimienne pełne powagi trwają milcząc w swoim cierpieniu. Czas powstania - gdy nie można było mówić o Powstaniu warszawskim cudownie wyrażający cierpienie uniwersalny po przez swoją lokalizację Park Traugutta to przecież miejsce kaźni, mógłby odnosić się do całej tragicznej historii Polskich kobiet gdyby nie fakt wykorzystania kolumn z pałacu Kronenberga, tak zupełnie bez sensu rozebranego pod budowę hotelu Wiktoria. Mam wrażenie że obecni urzędnicy miasta Warszawy nie mają pojęcia o jego istnieniu, całej historii " zabaw "z cenzurą na ul. Mysiej. Ot tak odhaczą jako sukces uhonorowanie kobiet, nie patrząc szerzej.

  OdpowiedzUsuń
 7. I za takie informacje szacunek

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kamienica - Hoża 41

Plac Kasztelański

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26