Ulica Obozowa

Ulica Obozowa powstała na początku XIX wieku jako droga podmiejska, jej nazwa wiąże się ze stacjonującym tam wojskiem rosyjskim po 1831 roku. W 1876 roku ulicę przecięła linia Drogi Żelaznej Obwodowej. Początkowo okolica wyróżniała się licznymi wiatrakami, ale w pierwszych latach XX wieku jej tereny zaczęły zmieniać przeznaczenie z młynarskiego na przemysłowe. W latach 30-tych Obozową kursował pierwszy tramwaj łączący Młynów z placem Zbawiciela, zbudowano także kolonie mieszkaniowe oraz osiedle dla bezdomnych. W czasie II wojny światowej na budynek jednej z kolonii mieszkaniowych spadła pierwsza bomba lotnicza zrzucona na Warszawę. Po zakończeniu wojny zniszczona była najstarsza część ulicy (już jej nie odbudowano) i osiedle bezdomnych (spalone w 1844 r.). Dziś Obozowa słynie min. z weekendowego bazaru staroci na Kole.


Lokalizacja: WolaKomentarze

 1. Dość lubię tę okolicę, choć rzadko tam bywam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tej okolicy najbardziej lubię część w stronę Lasku na Kole:)

   Usuń
 2. Na bazarze na Kole byłem może ze dwa razy w życiu, natomiast zawsze mnie fascynował ten jeździec (dałem go swego czasu na "Warszawskie Zagadki".

  OdpowiedzUsuń
 3. a mnie to trochę przypomina Nową Hutę w Krakwie ;)
  Fajne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obozowa dzieli Koło niejako na dwie strony - południową blokową, i północną willową. Oczywiście nie do końca i umownie, ale jakoś tam dzieli. Kiedyś jeździłem nią często za pomocą tramwaju nr 20, potem już prawie wcale, bo ciężko się tu jeździ. Ale i dobrze, bo to nie arteria przelotowa.
  PS. Ze staroci na Kole niewiele zostało - praktycznie wszystko przeniosło się na Olimpię, a tutaj zostały tylko towary ekskluzywne (cenowo) i najtańsze barachło, porozkładane zwykle na gazetach dookoła ogrodzenia bazarku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście przy Olimpii teraz w niedziele tłok okrutny, na Kole byłam jesienią i nie było za bardzo na czym oka zawiesić, chociaż nadal mnie fascynuje fakt, że można sprzedawać jednego buta;)
   Samochodem ciężko się jeździ Obozową, ma niby 2 pasy, ale b. wąskie:(

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26