Stadion Narodowy

Wybudowany w latach 2008-2011, oficjalnie otworzony w 2012 roku.  Jest to sportowy stadion wielofunkcyjny (głównie piłkarski) i posiada najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA.  Jego ogromna przestrzeń robi wrażenie. Obiekt przypomina biało-czerwony wiklinowy koszyk, dolna część jest wkomponowana w konstrukcję dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Według mnie stadion wygląda najpiękniej nocą, gdy pod wpływem świateł wydaje się jakby drgały ażurowe elementy siatki.

Lokalizacja: Praga Płd.Komentarze

 1. Myślę ze Stadion to jedna z tych niewielu współczesnych konstrukcji z ktorych można być autentycznie dumnym. Dla mnie największe wrażenie robi podczas meczy. Liczę że z czasem stanie się areną sukcesów naszych piłkarzy. Rozumiem że te drgania na wietrze to taka metafora? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wręcz przeciwnie, stadion budzi we mnie uczucia odwrotne do dumy. Wydać dwa miliardy złotych na obiekt, na którym z trudem daje się kilka razy do roku rozegrać mecz piłkarski i równie często zorganizować koncert gwiazdy popkultury, w sytuacji gdy w całej Polsce jest około dziesięciu krytych basenów pięćdziesięciometrowych, mimo kryzysu demograficznego brak miejsc w przedszkolach, przy żadnej z głównych ulic Śródmieścia Warszawy nie ma na całej długości ścieżki rowerowej itd. itp. - dla mnie to tylko kolejny przykład naszej niedojrzałości i marnotrawstwa.

   Usuń
  2. Potrzeby, które można by "nakarmić" tymi dwoma miliardami nie zmieniają faktu, że jest to świetny obiekt architektoniczny, który pozwala na organizację największych imprez sportowych.
   I wbrew pozorom nie okazał się droższy od innych, podobnych obiektów w Europie czy na świecie.

   Usuń
  3. Nie sądzę, by to był świetny obiekt architektoniczny, jeśli to oceniać od strony użyteczności. Przed każdym meczem trzeba od nowa kłaść murawę, bo kształt trybun jest taki, że żadna się dłużej nie utrzyma - czyli jako stadion piłkarski jest to obiekt fatalny. A jako hala widowiskowa - jest za duży i za drogi, czego miarą przewidywane 19 milionów złotych straty w tym roku.

   Usuń
  4. O tym, że jest to świetny obiekt architektoniczny świadczy między innymi to, że jest z tego powodu doceniany w świecie.
   W ubiegłorocznej edycji World Stadium Award (nagroda przyznawana najlepszym stadionom na świecie) warszawski stadion otrzymał nagrody w dwóch spośród pięciu kategorii - jako najlepszy stadion wielofunkcyjny oraz za wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań.
   Stadion zdobył 2 miejsce w konkursie Stadion Roku 2012 (wśród głosujących internautów 18% było z Polski).
   Otrzymał też nagrodę w kategorii międzynarodowych projektów oświetlenia zewnętrznego w konkursie Lighting Design Awards (wyprzedzając m. in. iluminację Luwru).
   Oczywiście o gustach się nie dyskutuje - ale to są fakty potwierdzające, że Stadion Narodowy został doceniony w świecie, właśnie ze względu na rozwiązania architektoniczne i m. in. dlatego jestem dumny, że go mamy.
   A co do wymiany murawy: na nowym Wembley w ciągu pierwszych 3 lat murawę wymieniano 10 razy.

   Usuń
  5. Co do porównania z Wembley:
   - na Wembley tylko w maju tego roku rozegrane będzie pięć meczów piłki nożnej i jeden rugby (dane ze strony Wembley). Na SN przez cały ten rok planowane są trzy mecze. Jak wychodzi to porównanie?

   - czy to, że na Wembley też mieli kłopoty z trawą, jest argumentem za tym, że na SN ich nie ma albo że nie popełniono tu błędów koncepcyjnych?

   Co do nagrody: acha, rozumiem, że miarą wartości jest tradycyjnie to, że cudzoziemiec Polaka pochwali. Ale gdy wpisuję w gógla World Stadium Award 2010, 2009 itd., nie wyskakuje mi NIC, z czego wynika, że ta nagroda jest może dość egzotyczna? A może skoro SN był najdroższym i największym stadionem zbudowanym w 2012, to dostał ją niejako automatycznie? Nie mówię już o jakimś głosowaniu internautów, bo to śmieszne.

   Usuń
 2. Chodzi o biało-czerwone panele? Może i drgają, kto wie. ;) Zaraz się zleci inspekcja budowlana. ;p
  Świetne ujęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, już zmieniam to zdanie o siatkach, doprecyzuję bardziej, bo zamieszanie wprowadziłam:P

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja go wolę w dzień, bo nocą traci czerwono-białe kolory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. eeee, nie:) w nocy pięknie mieni się biało-czerwonymi kolorami:) chociaż może nie zawsze, nie wiem, bo ostatnio rzadko nocą włóczę się po mieście:)

   Usuń
 5. Chyba powoli zaczynamy się do niego przyzwyczajać. W środku jeszczem nie był, ale może kiedyś znowu zrobią jakieś drzwi czy dach otwarte ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co tu pisać, pod każdym względem klasa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. de gustibus. jako obiekt inżynieryjny i pod względem funkcjonalnym - może klasa.
   pod względem architektonicznym ("torba ruskiego handlarza") i przede wszystkim urbanistycznym (zdominowanie, wręcz przytłoczenie panoram i widoków z wielu kierunków) - porażka.

   Usuń
  2. Stadią wygląda cacy wiecieram. Za dnia - różnie, zależy skąd się spojrzy i przy jakim świetle. Ale i tak najlepsze, że zniknął ten syf bazarowy vel Jarmark Ojropa.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26