Pomnik Bohaterów Warszawy – Nike

Pomnik z brązu zaprojektowany przez Mariana Koniecznego i odsłonięty w 1964 roku na Placu Teatralnym. Przedstawia Nike – boginię zwycięstwa – symbol walczącej Warszawy. Przy tworzeniu rysów twarzy rzeźbiarzowi pozowała jego córka (inne źródła podają córkę architekta J. Tarczyńskiego) – stąd Nike ma twarz dziewczynki. W 1997 roku, w związku z przebudową Placu Teatralnego, Nike umieszczono przy trasie W-Z, na dużo wyższym cokole. Podwyższenie sprawiło, że monument nabrał lekkości i zgodnie z pierwotnymi założeniami bogini zwycięstwa wydaje się płynąć  w przestworzach.


Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. ojej, gdzieś to już była ostatnio dyskusyjka, na którymś z warszawskich blogów, o wyższości bądź niższości wysokiego cokołu nad niskim. jestem za (wysokim).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. była dyskusyjka była, mi się ta 'oszczędna' wysokość też mniej podobała:)

   Usuń
  2. Była, była. Jestek odmiennego zdania od PT Przedmówców - wolałem niżej, i w 'oryginalnym' miejscu.

   Usuń
 2. Zdecydowanie wolałem poprzednią lokalizację. Z Nike płynie, ale patyna. Woda spływająca po rzeźbie wypłukuje patynę z monumentu, która osadza się na betonowym cokole. Cokół jest już zielony w dużej części.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oryginalną lokalizację też wolałam, jednak wysokość cokołu wolę obecną:)

   Usuń
 3. Niestety tył cokołu wygląda mocno nieestetycznie. Co do wysokości cokołu, kiedyś się nie mogłem przyzwyczaić, ale teraz jest już trochę lepiej. Czas leczy rany i psuje wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest źle. Dookoła oaza spokoju - taki mi się wydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A co ma Grecjad o Polski ? Co Grecka Boginii przyleciala do polski haha

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26