Kiosk elektryczny


Z wyglądu przypomina słup ogłoszeniowy, ale miał zupełnie inne przeznaczenie. Na początku XX wieku, w czasach początków elektryfikacji, mieścił się w nim transformator elektryczny. Takich kiosków ocalało w Warszawie tylko kilka i często są traktowane jak słupy ogłoszeniowe i oblepiane plakatami.

Lokalizacja: Praga Pn.






Komentarze

 1. Stan tego kiosku jest taki, że nie wiem czy oblepiony nie wygląda bardziej korzystnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. A nie dałoby rady ich odnowić, pomalować? Pewnie by dało, tylko, czy się jakiś chetny znajdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chętny pewnie by się znalazł, ale zanim przebrnąłby przez stosy dokumentów, własności itp to kiosk zardzewiałby na amen..

   Usuń
  2. A do kogo one należą? Przypuszczam, że jako część sieci elektrycznej, byłej czy obecnej, należą do RWE, czy jak tam się teraz nazywa warszawski dostawca elektryczności. I pewnie wystarczyłoby trochę presji medialnej, żeby taka firma wyłożyła śmieszne dla niej pieniądze na remont tych transformatorów. Inna rzecz, że graficiarzy i pokątnych ogłoszeniolepców to nie zniechęci...

   Usuń
 3. Ciekawa konstrukcja - gdybym napotkał stawiałbym na zaniedbany słup ogłoszeniowy :) Chyba Marcin ma rację w swoim komentarzu ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wrażenie, że gdzieś w mieście właśnie któryś z koncernów elektrycznych odnowił taki kiosk. Kołacze mi się Powiśle lub Ochota. BTW - też miałem taki kiosek niedaleko domu, i zawsze na nim plakaty wisieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co pamiętam to własnie właściciel (RWE) nie chciał odnowić i dopiero jak przekazał miastu to miasto się kioskiem (słupem) zajęło, chodzi chyba o ten na Karowej i Freta. Wcześniej też coś było z kioskiem na pl. Unii Lubelskiej - tamten chyba jest odnowiony na dobre:)

   Usuń
 5. no właśnie, a mogliby z niego prąd sprzedawać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle, odkrywcze i ciekawe. Gratulacje za pomysły i ich wykonanie. Super:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26