Ulica Sułkowicka


Bardzo krótka i niezbyt popularna ulica – nawet pochodzenie jej nazwy nie jest do końca ustalone. Na Sułkowickiej najbardziej znana jest Czerwona Willa – nazwana tak od koloru elewacji.  Obecnie budynek popada w ruinę, ale na początku XX wieku był jednym z najładniejszych na Mokotowie. Czerwona Willa została zbudowana jako willa rodzinna w latach 1925-1928 przez Michała Friedberga, dyrektora szpitala w getcie, który wspierając działalność Janusza Korczaka uratował wiele istnień ludzkich. W 2003 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Friedbergowi, niestety dość szybko ją skradziono. Z ulicy Sułkowickiej jest wyjątkowy widok na malowniczy teren Parku Łazienkowskiego.

Lokalizacja: Mokotów
Komentarze

 1. Akurat Sułkowicką znam z powodu 'residąs', stojącego na rogu z Belwederską, które to kiedyś służbowo nawiedziłem. A, i jeszcze dobrej, choć piekielnie drogiej knajpy obok, tak między Czerwoną Willą i Uniwersusem. Molto simpatico!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jadła tam Angela Merkel, a ona pewnie nie wybrałaby taniej restauracji:)

   Usuń
  2. No patrz. Jadłem tam, gdzie Angela ;)

   PS. Faktem jest, że mieliśmy tam kelnera, władającego biegłym (!) angielskim, który do tego umiał świetnie doradzić naszym gościom zagramanicznym - i to tak, że im szczęka opadła (z wrażenia, nie z powodu zawartości kości w mięsku ;)

   Usuń
 2. Nie jadłem wprawdzie tam, gdzie Angela Merkel, ale lubię ten zaułek, jak i parę innych na Mokotowie. Człowiek się trochę odrealnia i podróżuje w czasie w takich miejscach. Tylko samochody i anteny satelitarne przypominają, że mamy XXI wiek.

  OdpowiedzUsuń
 3. O! Mokotow! ;))))
  Moze uda mi sie kiedys napic chociaz wody w tej "Merkelowskiej" knajpie! ;)
  Bardzo to przyjemne, trzeba przyznac...
  Pozdrowionka, jeszcze z Paryzewka!
  Gosia K. vel Margot vel Siostra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To ja z innej beczki, na stacji Sułkowice widziałem taki oto napis: "Cztery słupki, dwie tablice, to jest stacja Sułkowice" ;-) Zdaje się że widziałem ten napis w różnych odmianach, znaczy dotyczących innych jeszcze stacji... ale to może mi się przypomni przy okazji innej nazwy ulicy ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26