Ulica Litewska


Jedna z najbardziej fotogenicznych ulic. Powstała pod koniec XIX wieku, nazwę wzięła od rosyjskiego Litewskiego Pułku Piechoty. Litewska była stosunkowo szybko zabudowana kamienicami, a w  miejscu obecnego Teatru Syrena mieścił się Tattersal czyli ujeżdżalnia koni i fabryka wytwornych powozów. Pamiątką po Tattersalu jest głowa konia umieszczona w kamienicy Konopnickiego i Cybulskiego (właścicieli wypożyczalni i ujeżdżalni koni). W zabudowie wyróżniał się pałacyk księcia Dołgorukowa wybudowany w 1900 roku. Do dziś przetrwało większość budynków, pałacyk został przebudowany w latach 60-tych XX wieku, a budynki instytucji charytatywnych połączono ze szpitalem dziecięcym usytuowanym na Marszałkowskiej .

Lokalizacja: Śródmieście 

 
Komentarze

 1. Prawda - ulica choć króciutka, to bardzo malownicza. Świetne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe wzmianki o pałacyku, co w nim było, a co zabrali Niemcy, i kogo z mieszkańców zabili - we wspomnieniach hrabiny Tarnowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odlotowa jest - i nie pasująca, ale z drugiej strony urocza - ażurowa eee kompozycja, odgradzająca pałacyk od chodnika. Trudno mi powiedzieć, że to ogrodzenie, ale coś w ten deseń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna uliczka. Ale pomieszanie stylowe i balkony jak z Werony :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś byłem w teatrze. Tak, to był właśnie teatr Syrena :)
  Bardzo podobają mi się gołębie na pierwszym zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26