Ulica Flory


Niedługa ulica, powstała po rozparcelowaniu ogrodu Bagatela na początku XX wieku . W roku 1910 na ulicy Flory funkcjonowała już kanalizacja i wodociągi i zaczęły powstawać kilkupiętrowe eleganckie kamienice, które możemy podziwiać do dziś. Po wojnie wyburzono tylko jeden budynek (w którym do 1939 roku mieszkał Antoni Słonimski), prawdopodobnie nadawał się do remontu, ale mimo to podjęto decyzję o jego zniszczeniu.  Ulica Flory jest wyjątkowa, ponieważ do dziś wyremontowano tam dokładnie wszystkie kamienice, mi się najbardziej podoba kamienica Gesnera z ciekawymi wykuszami  (nr 3). Niestety zdjęcia są ciemne z powodu pogody i nie oddają rzeczywistego wyglądu ulicy.

Lokalizacja: Śródmieście


Komentarze

 1. Fakt, ulica malutka, za to megaurokliwa. I trudna do fotografowania, bo wąska i zarośnięta. Chwała Ci za udany wysiłek!

  BTW - gdzie jest ulica Fauny?

  OdpowiedzUsuń
 2. dokładnie, latem straszliwie zasłonięta zielenią:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwa zobowiązuje, wię ccmusi być zielono, jeszcze balkony powinny być całe w kwiatach. A ten karmnik, to z ulicy Fauny się urwał... albo z ulicy Awifauny

   Usuń
 3. Bardzo ładnie się prezentują te odnowione kamienice. Ja ostatnio chodzę po samych dziurach, więc tym bardziej miło popatrzeć. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczęście w nieszczęściu miało Śródmieście Południowe, że właśnie tam zamieszkali okupanci podczas wojny. Dzięki temu nie zdążyli zrobić z okolicą tego, co zrobili ze Śródmieściem Północnym.

  Ulicy Fauny w Warszawie na razie nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26