Mozaiki warszawskie (część 2) - Hotel Gromada "Dom Chłopa"

Kiedy weszłam do Hotelu Gromada „Dom Chłopa”, żeby obejrzeć mozaiki, nie wiedziałam, że to aż taka kopalnia skarbów.  Nastawiałam się na pojedyncze mozaikowe dekoracje, tym bardziej, że w latach 1998-2002 skuto ich część (autorstwa Władysława Zycha) na elewacji budynku od strony ulicy Wareckiej. Dopiero potem znalazłam informację, że są to prawdopodobnie największe mozaiki w Polsce. Dzięki uprzejmości pracowników hotelu, wewnątrz oraz zewnątrz hotelu znalazłam prawdziwe perełki. Wszystkie przepiękne i starannie zachowane dekoracje ścienne powstały w latach 60-tych XX wieku, są autorskim debiutem Hanny i Gabriela Rechowiczów i ogląda się je z zapartym tchem. 

Lokalizacja: Śródmieście


Mozaiki wewnątrz hotelu:

Mozaiki na ścianie zewnętrznej:


Komentarze

 1. Kolorowe ptaki, a najładniejszy dudek. Sztuka już trochę zapomniana w przestrzeni miejskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne mozaiki. No i wyjątkowo wiosennie się kojarzą.

  OdpowiedzUsuń
 3. o. no właśnie. ale na własne gały nie widziałem.

  OdpowiedzUsuń
 4. piękne! szkoda, że nie wszyscy mogą zobaczyć je na żywo...

  OdpowiedzUsuń
 5. Alez swietne te mozaiki! naprawde brawa Iwonko, za "odwage" :) Dzieki Tobie zwiedzam sobie miejsca, o ktorych nawet bym nie pomyslala!
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 6. Też byłem zdziwiony, gdy fociłem je w zeszłym roku (oczywiście, musiało wtedy zajść słońce i zbierać się na burzę). A o Rechowiczach był artykuł w jednej z zeszłorocznych "Stolic".

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkich osobiście nie widziawszy, ale kiedyś na jakiejsik konferencji sobie pooglądałem to i owo. Szkoda, że nie miałem wtedy aparata. Cudnie kiczowate, jak wyklejanka z talerzy potłuczonych przez Anioła (stróża).

  OdpowiedzUsuń
 8. Za czasów minionej epoki, a szczególnie okres lat 60-70, to był ulubiony motyw ozdobny w obiektach użyteczności publicznej.

  Gratuluje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przez chwilę myślałem, że to nadal "Złota Kurka", to przez tematykę mozaik ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26