Muzeum Więzienia "Pawiak"

Więzienie Pawiak zostało zbudowane w latach 1830-36 wg projektu H. Marconiego. Początkowo było to miejsce dla więźniów kryminalnych, dopiero po powstaniu styczniowym również i dla politycznych. W 1942 roku mur otaczający został podwyższony do ok. 6 metrów. Od strony ulicy Dzielnej mieściło się wejście główne. W czasach okupacji niemieckiej Pawiak był największym więzieniem politycznym w kraju, w 1944 roku budynki zostały wysadzone. W 1965 roku powstało Muzeum Więzienia Pawiak.


Lokalizacja: Śródmieście


Komentarze

 1. Mnie na Pawiak prowadzili w szkole przynajmniej raz w roku, czyli można powiedzieć, jestem starym/stałym bywalcem. Wtedy jeszcze nie było wystawy prac Linkego, i pamiętam także swoje szkolne zdziwienie, że taki parterowy w sumie 'baraczek' miał być największym stołecznym więzieniem. Jakoś widać nie docierało do mnie wtedy, że budynki można wysadzać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, parterowość niezbyt reprezentuje prawdziwą rolę tego miejsca.

   Usuń
 2. Byłem tam parę razy, ale nigdy nie wchodziłem do tego muzeum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzeum robi wrażenie, człowiek stamtąd wychodzi zdołowany jakiś....

   Usuń
 3. To straszne miejsce. Drzewo już sztuczne a jakże symboliczne. Mój dziadek trafił na Pawiak, jako pracownik banku i jakimś cudem rodzinie udało go się wykupić. Ale że trzymano go po pas w wodzie do końca życia tj, do 1970 roku miał problemy z nerkami. Ale i takie cuda się zdarzały...nawet w wojenny czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drzewo sztuczne, ale i tak robi wrażenie... Cuda się i wtedy zdarzały, trzeba jednak było trafić na właściwą osobę i właściwy czas.

   Usuń
 4. Po wizycie na Szucha unikam jak ognia miejsc (oraz filmów, wystaw itp), związanych z holocaustem. Po prostu nie mogę i już.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Se mogłem unikać, dziecięciem zniewolonym przez PRL będąc ;)
   BTW, Pawiak i holokaust to takie mocno pośrednie powiązanie. A tematy okołowojenne pojawiają się na Twoim blogu regularnie, ostatnio nawet codziennie.

   Usuń
 5. na Szucha nie byłem, ale na Pawiaku tak - zabrała mnie tam babcia, gdy dzieckiem byłem (do Hali Mirowskiej też).
  wrażenie to zrobiło, ale nie traumę. niemniej, w Auschwitz nie byłem, i chyba nie wiem, czy bym chciał. wystarczyła mi wizyta w Stutthof.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy tam nie byłem, teraz mam choć ogólny ogląd.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26