Kamienica Juliusza Nagórskiego - Targowa 15

Dom architekta Juliusza Nagórskiego z 1928 roku. Kamienica powstała na planie litery H, została ozdobiona w stylu art deco, a na dachu urządzono tarasy. W celu większego doświetlenia zaprojektowano otwarty dziedziniec.  Duże podwórko otoczone było oficynami. Prosta bryła i jednocześnie duża klasa wykończenia sprawiły, że przed wojną był to najbardziej luksusowy dom na ulicy Targowej. W latach 30-tych na parterze funkcjonowała kawiarnia „Nowoczesna”. W czasie II wojny światowej budynek zajęty był przez okupantów, a dziedziniec czasowo służył do przetrzymywania ludzi po łapankach. Dach kamienicy został częściowo zniszczony podczas działań wojennych, odbudowano go po wojnie jednocześnie likwidując taras. W latach 60-tych, podczas remontu generalnego, skuto ozdobną elewację.


Lokalizacja: Praga Płn.


Komentarze

 1. Po stanie obecnym sądząc trudno byłoby przypuszczać, że to kiedyś mogło być eleganckie. A temu, co zdecydował o skuciu elewacji, wypadałoby skuć facjatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewentualnie cofnąć do czasów okupacji i wystawić Niemcom, jako delikwenta do podtrzymania pod wspomnianym adresem.

   Usuń
 2. Właściwie ta elewacja została chyba nie tyle skuta, ile przykryta tynkiem. Kamienica była licowana szarą cegłą, która pod tynkiem jest. Detal był zapewne oszczędny, jakieś wzorki ceglane – to jest budynek modernistyczny. Widziałem wszystkiego bodaj dwa zdjęcia budynku sprzed "remontu" w latach 60., nie są one łatwo dostępne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, zdjęć jest niewiele:(

   Usuń
  2. szukam choćby tych dwóch zdjęć - zadzwońcie Janusz G. - k. 602 517 605

   Usuń
 3. niby ładna, ale ten układ zabudowy w pechę robi, że jednak dość ponura i klaustrofobiczna.

  OdpowiedzUsuń
 4. To jedna z dostojniejszych kamienic, szczególnie, że stosunkowo blisko Wisły a jednak przetrwała. Tam w podwórzu chyba przez lata był RTG płuc i wielokrotnie robiłam tam badania do pracy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tę kamienicę, która do niczego nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26