Szubienica - ulica Mszczonowska

W październiku 1942 roku szubienica przy ulicy Mszczonowskiej była miejscem publicznej egzekucji więźniów Pawiaka. W odwecie za przeprowadzoną przez AK ‘Akcję Wieniec’, Niemcy w pięciu punktach Warszawy powiesili 50 osób. Przy ulicy Mszczonowskiej, naprzeciwko ówczesnej fabryki „Polski Tlen”, stanęły 2 szubienice zbudowane ze słupów telegraficznych. Okoliczne dzieci myślały, że będą tam huśtawki, ale rzeczywistość wojenna okazała się brutalna. Po wojnie mieszkańcom udało się uratować jedną szubienicę od zniszczenia. W latach późniejszych teren został ogrodzony, utworzono miejsce pamięci, co jakiś czas ktoś robi porządek z zaroślami i śmieciami. Wokoło sama zieleń, a wśród niej dużo drzew owocowych. Dla mnie jest to miejsce niesamowite: ponura część historii w otoczeniu dojrzałych wiśni i poziomek.


Lokalizacja: Wola

Wola Warszawa II wojna światowa miejsce pamięci AK Wieniec


Warszawa Wola Odolany II wojna światowa powiesić
Odolany Wola Warszawa Niemcy powiesili Pawiak akcja Wieniec


Odolany Mszczonowska Gniewkowska Wola Warszawa
Mszczonowska Wola Odolany Warszawa

Komentarze

 1. tak, to niezwykłe miejsce w szczególnym obszarze stolicy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby trzepak, albo huśtawka. Makabryczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko na zdjęciu wygląda jak trzepak, w rzeczywistości bardzo wysoka jest, nie zdawałam sobie wczesniej sprawy, że to musi być aż taka wysokość...

   Usuń
 3. Idealna egzemplifikacja losu poległych - dziś (prawie) wszyscy mają to w ...zaroślach. I tylko przyroda jak zwykle wygrywa.

  OdpowiedzUsuń
 4. I chyba właśnie sielankowość krajobrazu jeszcze bardziej potęguje nastrój grozy w zestawieniu z szubienicą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Konkretnie to porządek tam robią co jakiś czas pracownicy PKP S.A. OGN W-wa, a dokładniej: ludzie z Rejonu W-wa Zachód, który ma siedzibę przy Tunelowej. Szubienica jest na terenie kolei.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo jestem wdzięczna pracownikom PKP Rejonu W-wa Zachód za regularne oczyszczanie i sadzenie kwiatów przy tym miejscu pamięci narodowej. Ofiar Pawiaka nie zapominajmy, bo to mógł być każdy z nas.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26