Hotel Bristol

Otworzony w 1901 roku, był zaprojektowany na światowym poziomie: posiadał centralne ogrzewanie, podwójną wentylację, hydranty przeciwpożarowe, a także 11 wind i aż 6 numerów telefonicznych. Dla gości otworzono liczne restauracje, sale bilardowe, urząd pocztowy, usługi fryzjerskie, a także kwiaciarnię. Mieszkał tam min. Ignacy Paderewski i Wojciech Kossak. W latach 30-tych Bristol był w czołówce najlepszych polskich hoteli. Podczas II wojny światowej mogli w nim przebywać jedynie Niemcy. W 1947 roku Bristol został znacjonalizowany, a w latach 80-tych zamknięty. Otworzono go ponownie po kapitalnym remoncie w 1993 roku, a w 2013 roku dołączył do The Luxury Collection – jednej z najbardziej prestiżowych sieci hotelowych.


Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. Lubię Bristol jako stały element Krak Przedmieścia, ale z powodu że miałem z nim do czynienia służbowo, od zaplecza i nie tylko, to uczucia mam bardzo mieszane. W każdym razie mieszkać w nim nie muszę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od wewnątrz za bardzo nie znam, ale zewnątrz bardzo mi się podoba:)

   Usuń
 2. "W 1947 roku Bristol został znacjonalizowany, a w latach 80-tych zamknięty" - w latach 80. nie dawało się rozpocząć remontu, bo a) nie było wiadomo, co po nim - taki luksusowy hotel musi działać w ramach porządnej międzynarodowej sieci hotelowej, a te sieci nie czuły mięty do Peerelu; b) z powodu punktu a) trudno było pozyskać finansowanie remontu w dewizach. Niby żyjemy w zupełnie innych czasach i innej rzeczywistości, ale taki Prudential po zamknięciu też straszy już częściowo rozwalony od paru lat...

  OdpowiedzUsuń
 3. śródmieście powinno składać się z tysiąca takich Bristoli, to byłoby to jakieś europejskie miasto, a nie jakieś Suwałki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26