Aleja Zjednoczenia

Powstała w latach 30-tych XX wieku na terenie dawnego poligonu rosyjskiego. Planowano ją przedłużyć aż do Cmentarza Wojskowego na Powązkach, lecz nie udało się zrealizować tego projektu. Przed wybuchem II wojny światowej na ulicy powstały ciągi kilkupiętrowych kamienic. Podczas wojny zniszczone zostały pojedyncze budynki. W latach 50-tych XX wieku przy ulicy wybudowano bloki będące częścią osiedla Bielany I.


Lokalizacja: Bielany
Komentarze

 1. Tu zawsze miałem mieszankę uczuciową - jest zielono, szeroko i przestrzennie, mimo że sama jezdnia dość wąska, ale te bloczydła ciągnące się po horyzont zawsze wydawały mi się przygnębiające. Co innego wolno stojące klocki, a najbardziej ten z nr 7, choć on zdaje się już późniejszy jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie kiedyś planowali szeroką jezdnię, stąd zieleń = rezerwa pod poszerzenie. Uff, nie wyszło...

   Usuń
  2. Bardzo niewykluczone - może jako arterię przerzutową dla czołgów ze wschodu na zachód? Kierunek mniej-więcej pasuje ;-)

   Usuń
  3. A ja własnie lubię te ciągnące się po horyzont budynki, razem z szerokością ulicy tworzą całkiem przyjemną całość:)

   Usuń
 2. Żywopłoty urosły w szpalery drzew, zniknęły komórki a takie pamiętam, jakoś inaczej to wygląda po tym co pamiętam sprzed 40 lat...a domy wyglądają na płaszczyznach dziwnie. najważniejsze, że wspólnoty dbają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tę okolicę, mimo iż budownictwo nie kojarzy się z kameralnymi starymi Bielanami.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26