Ulica Piekarska

Wąska uliczka na terenie Starego Miasta, w XV wieku ściśle związana z branżą piekarską (młyny, mieszkania piekarzy). Początkowo zabudowana drewnianymi domami, w XVI wieku powstał młyn i browar. Od XVIII stały już murowane kamienice, głównie 2-piętrowe. Podczas II wojny światowej cała zabudowa ulicy została zniszczona – odbudowano ją w latach 50-60-tych, bez szczegółowego odtwarzania stanu pierwotnego. Na Piekarskiej znajduje się głaz upamiętniający lokalizację domu, w którym mieszkała Maria Konopnicka.


Lokalizacja: ŚródmieścieKomentarze

 1. To są odbudowane kamieniczki ? Bardzo klimatycznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sztuczna makieta, zbudowana z makiet cegieł z Wrocławia.

   Usuń
 2. Chyba moja ulubiona 'wejściówka' na Rynek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. który z tych głazów na szóstym to ten upamiętniający?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak byłem mały, myślałem (ujrzawszy głaz), że Konopnicka miała wolno stojący domek na trawniku. Bo jeszcze wówczas nie wiedziałem o pierzei Podwala. której nie odbudowano.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tak średnio przepadam za ul. Piekarską. Na starym mieście mam tylko trzy ulubione: Krzywe Koło, Piwna i Jezuicka. Czy ulica Piekarska była ściśle powiązana w XV wieku z branżą piekarską? Nazwa by to sugerowała, ale w tym wieku również miały swoje nieruchomości inne osoby całkiem niezwiązane z piekarstwem. W średniowiecznej Warszawie nie da się przyporządkować danej ulicy do danej branży, jak wskazują ich nazwy. Tutaj był jeden wielki chaos. Domy, działki wiele razy zmieniały swoich właścicieli, którzy trudnili się różnymi rzemiosłami. Gdzieś czytałem, że w średniowieczu ul. Piekarska była nieco dłuższa niż obecnie, bo w jej skład wchodził również Zapiecek (przepraszam, jeśli zniekształciłem tą nazwę) ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26