Muzeum Gazownictwa

Mieści się na terenie starej Gazowni Warszawskiej, wybudowanej w latach 1886-88. W czasie II wojny światowej część budynków została zniszczona, ale część zachowała się i tworzy dziś jeden z największych tego typu kompleksów w Europie. Muzeum Gazownictwa zajmuje dawne zabudowania poprodukcyjne, a jego atrakcją są zachowane maszyny, urządzenia gazowe domowego użytku, kolekcja lamp naftowych, a także oryginalna dokumentacja związana z dziedziną gazownictwa. Żałuję tylko, że nie dopisała mi pogoda, bo cały teren jest niesamowicie fotogeniczny.


Lokalizacja: Wola


































Komentarze

  1. Muzeum w gazową deseczkę, tylko czemu do diabła nie odnawiają zbiorników?! I to jedna z najbogatszych firm w Polsce... wstyd!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zbiorniki przejęła prywatna firma. Najprawdopodobniej zostaną zburzone:(

      Usuń
    2. Ale za to pewnie powstaną efektowne realizacje mieszkaniowe z "ekskluzywnym otoczeniem i Klubem Fitenss dedykowanym Mieszkańcom i Ich Bliskim".

      Usuń
    3. Buhaha, 'prywatna firma' - powtórka z akcji kamieniczników w Poznaniu? Tu będzie łatwiej, bo nawet nie ma mieszkańców. Już to pisałem, ale pewnego weekendowo-świątecznego dnia okaże się, że w nocy doszło do katastrofy budowlanej, i 'prywatna firma' musiała na ten tychmiast 'zabezpieczyć' gruzowisko. Obstawiam, że w przyszłym roku. Pewnie wystarczy spojrzeć w kalendarz, kiedy zbiegają się święta z weekendami i już będziemy dokładnie znać termin.

      Usuń
  2. maszyny, urządzenia gazowe domowego użytku, kolekcja lamp naftowych... atrakcją?!

    eph... będę musiał się tam przejść. :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No wiesz, nie mam w domu lampy gazowej czy palarki do kawy, więc z chęcią obejrzałam:) Fajna też jest lodówka na gaz:)

      Usuń
    2. przecież właśnie potakuję, potwierdzam i poświadczam.

      Usuń
  3. Jeszcze mnie tam nie było. A co do zborników, powoli tracę nadzieję, że spotka je inny los, niż podejrzewamy...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A można było zrobić np. tak jak wymyślili sobie zagospodarowanie zbiorników Wiedeńczycy (chociaż ten szklany dodatek jest dla mnie już trochę przesadzony) http://www.industrialtourism.eu/?p=87

      Usuń
    2. Jeszcze lepsze byłoby jednak rozwiązanie, w którym zachowane i wykorzystane byłoby wnętrze zbiorników, czyli np. jakaś scena albo przestrzeń wystawowa.

      Usuń
  4. Mnie tam jeszcze nie było. Dzięki za relację :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo klimatyczne miejsce, przynajmniej na zdjęciach - niemal jakbyś robiła fotosy do filmu, którego akcja toczy się w XIX wieku.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze lubiłem te ceglane budynki. Świetna wycieczka i super klimaty. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41