Teatr Polski

Otworzony w 1913 roku – była to prywatna inicjatywa Arnolda Szyfmana.  Projekt teatru wykonał Czesław Przybylski, wcześniej odbywając podróż po Europie w celu obejrzenia budynków o podobnym przeznaczeniu. We wrześniu 1939 gmach został częściowo uszkodzony, w czasie Powstania Warszawskiego teatr zawiesił działalność, a jego wyposażenie posłużyło do budowy barykad. Po wojnie Teatr Polski dość szybko został odbudowany (wewnątrz zachowała się autentyczna scena obrotowa, pierwsza w Polsce), a w styczniu tego roku obchodził 100-lecie swojej działalności.


Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. ładny łobiekt. to były dobre lata dla architektury. jeśli nie najlepsze. ockli się już z kiczu secesji, a nie zanurzyli w kloce.
  chyba niedawno odnowiony, bo tych kolorków jeszczem nie zauważył live.
  (Czesław).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam wolę kicz secesji niż nudny (dla mnie) klasycyzm tympanonowo-kolumienkowy. Ale de gustibus i tak dalej.

   Usuń
  2. oczywście każden mówi za siebie, i jeśli wygłaszam taką opinię, to znaczy, że tak myślę, a nie że tak jest.
   ;-)

   Usuń
 2. Tyż mi się widzi - bezprzesadny, proporcjonalny i fajny w środku. Do tego całkiem funkcjonalny, co kiedyś miałem okazję wielokrotnie sprawdzić (służbowo zresztą).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłeś może zielonym potworem?

   Kiedyś w czasach studenckich jadłem tam obiad w teatralnym bufecie, otwartym, o czym mało kto wiedział, dla wszystkich chętnych i bardzo tanim, jak to stołówki zakładowe. Nagle przez glośniki rozległ się komunikat: "Zielone potwory proszone na scenę". Autentyk.

   Usuń
  2. Potworem byłem i jestem, fakt. Zielonym - niespecjalnie.

   PS. Imprezy dla różnych gości w sporej ilości w tym tyjatrze robilim.

   Usuń
 3. Według książki "Teatr Polski w Warszawie dzieje budynku" Król-Kaczorowskiej, budynek zaprojektował Czesław (nie Władysław) Przybylski, jeden z najwybitniejszych polskich architektów I poł. XX w.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, Czesław, już poprawiam. Dziękuję:)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26