Plac Dąbrowskiego

Ma niezmieniony kształt od XVIII wieku, jedynie przeznaczenie miał różne: od lasku poprzez targowisko, ogród i miejsce pokazów cyrkowych. W 1920 roku otrzymał nazwę: Plac Zielony. W XVIII wieku obudowany był domami parterowymi, a od wieku XIX kamienicami 2-3 piętrowymi, między którymi wyróżniał się 7-piętrowy dom Goldstanda i od 1881 roku pałac Szlenkierów (później ambasada Włoch). W 1922 roku plac zmienił nazwę na gen. H. Dąbrowskiego i niedługo potem zyskał piękną rzeźbę S. Jackowskiego „Chłopiec z krokodylem’. W czasie II wojny światowej zabudowa placu została w większości zniszczona, po wojnie odbudowana w formie szczątkowej. „Chłopiec z krokodylem” przetrwał i do dziś jest ozdobą placu:)


Lokalizacja: Śródmieście
Komentarze

 1. Jestem wielkim adoratorem tego placu 'od zawsze', więc niech mi będzie wolno - jako miłośnikowi - wytknąć zbyt szerokie i zbyt bylejakie betonalejki po przebudowie. No dobra, i tak wolę kamienicopałace wokoło (i to nie tylko z dwóch 'historycznych' stron).

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie potrafię przy okazji nie przypomnieć, że kamienica Goldstanda stoi, tylko z amputowanymi górnymi kondygnacjami i skutą elewacją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba dzięki żelbetowej konstrukcji przetrwała, bo z tego co pamiętam porządnie oberwała bombą lotniczą.

   Usuń
 3. W sumie cieszę się, że nie wyszło nic z pomnika Hymnu Państwowego, pod który kamień węgielny położono na placu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto by pomyślał, że ta fontanna jest przedwojenna. Teraz inaczej będę na nią spoglądać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26