Kamienica Eliasza Elbingera – Mokotowska 65

Kamienica została zakupiona przez Eliasza Elbingera w 1893 roku i w latach kolejnych wybudowano oficyny. Całość budynków ma skomplikowaną historię, część z nich była nadbudowywana, część rozbudowywana - ostateczny kształt  kamienica frontowa uzyskała w 1904 roku. Posiadała wówczas kilka oficyn i 3 podwórka. Budynki przetrwały czas wojny, jednak po wojnie rozebrano część oficyn i zniszczono elewację oraz balkony. Zachowane oficyny są pozbawione tynków, na jednym z podwórek można znaleźć kapliczkę. W latach 90-tych powstał projekt odtworzenia elewacji frontowej kamienicy, ale został od wdrożony zupełnie niedawno, gdy byłam tam miesiąc temu to trwały jeszcze prace budowlane.


Lokalizacja: ŚródmieścieKomentarze

 1. ciekawa architektura :)
  fajne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie miałam się tam dziś wybrać i zrobić zdjęcie kapliczce, ale dzień za krótki :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że ta lśniąca rynna z pierwszego zdjęcia przecina budynek na pół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz dokładnie rację jest pośrodku budynku tak jak istniała zawsze. Jak odszukasz zdjęcia przed remontem i można znaleźć z przedwojny z 1938 r to otrzymasz odpowiedz że jest na swoim miejscu.

   Usuń
 4. Z przodu liceum... eee, no dobra, cieszy mnie, że to odnowili, szczególnie że Mokotowska to jedna z moich ulubionych ulic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budynek składa się z dwóch wspólnot. Wspólnota frontu odnowiła budynek w całości, przód i tył. Natomiast druga narazie nic nie robi :(

   Usuń
 5. Czemu tak niszczyli elewacje i balkony po wojnie?
  Tabliczka z napisem: "Koszty dewastacji obciążają czynsze lokatorskie" powinna wisieć na większości klatek schodowych.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26