Ulica Miedziana

Nazwą nawiązuje do pobliskich ulic 'metalowych': Srebrnej, Żelaznej, Złotej. Została wytyczona w 1875 roku, przylegała do Placu Kazimierza, na którym w 1908 roku wybudowano hale targowe. Pod koniec lat 30-tych XX wieku cały plac otoczony jezdną z gładkiej kostki miał już porządnie utrzymaną zabudowę. Niestety podczas wojny hale zostały znacznie zniszczone i tuż po wojnie rozebrane, a na ich miejscu zbudowano Dom Słowa Polskiego. Ulica Miedziana jest mało popularna ale warto ją odwiedzić ze względu na zachowaną przedwojenną zabudowę, specyficzny klimat małych sklepików, ciekawe bramy i kapliczki z okresu okupacji.

Lokalizacja: Wola


Komentarze

 1. Ale stare drzwi. Chyba też się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto - można wejść na górę, zresztą wszystkie bramy tam są otwarte i można zwiedzić podwórka:)

   Usuń
 2. Prawda, i w dodatku jest (przynajmniej wydaje się być) w miarę bezpiecznie, co pewnie nie znaczy że nie można dostać po głowie, ale ogólnie rzecz biorąc, jest spokojnie. I już niedługo wszystko zniknie, więc spieszcie się oglądać, póki jeszcze stoi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się tam zawsze czuję w miarę bezpiecznie, nawet te wszystkie towarzystwa w bramach jakoś tak sympatycznie wyglądają:)
   i przy okazji pozdrawiam pana z magla, który tak gościnnie zapraszał mnie do środka i pokazywał co jest warte fotografowania :)

   Usuń
 3. Heavy metal is the law. A Dom Słowa Polskiego to jakaś masakra.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znów mi świntuch Blogger komenta zeżarł :/.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę, w spamie był:( ale już jest tak jak ma być:)

   Usuń
 5. Super blog. Pięknie ukazana architektura. Szczególnie lubię Pragę, gdzie często obywałem w dzieciństwie. :) Gratuluje. :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. A jaka jest historia kamienicy przy ul. Miedzianej 9? W latach 30-tych XX w mieszkała w niej moja babcia. Dziś jest tam parking. Kiedy została wyburzona?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamienica była wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, początkowo trzypiętrowa, przebudowana w okresie międzywojennym. Miała parterowe oficyny. W kamienicy działała mydlarnia S.Adamczyka, kawiarnia Teofili Wittemberg. W latach 30. została nadbudowana o dwa piętra. Kamienica pod nr 9 została wypalona w 1944 roku, a w 1946 rozebrano spalone budynki po tej stronie ulicy.

   Usuń
 8. A ja mieszkałam do roku 1964 na Miedzianej14/59,później pod nr 10 na III piętrze od podwórka z bramy na lewo.Teraz tam wszędzie beton.Ale pamiętam zabawy na Czytelniku,sklep papierniczy pod nr 12,sklep na rogu Miedzianej i Pańskiej,sklepiki i fryzjera w suterenach,wchodziło się do nich po schodkach w dół.Mam sporo zdjęć prywatnych z lat 1960.
  Może ktoś się odezwie z sąsiadów.
  Ewa T.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy ul Miedzianej 14 przed wojna i w trakcie mieszkał mój dziadek z babcia i z jego rodzicami. W tym bloku tez zmarł od ran zadanych w czasie powstania. Teraz dopiero to odkryłam, kiedy nie mam się już kogo o nic zapytać. Chciałabym wiedzieć co się stało z kamienica przy Miedzianej 14 od 1944 roku.

   Mam tez z akt parafialnych dziwny adres: Miedziana 5112 pisane słownie wiec to nie brak ukośnika który łamałyby nr domu i mieszkania. Jakieś pomysły?

   Usuń
  2. 5112 - myślę, że to numer hipoteczny. W Atlasie ulic Zielińskiego można znaleźć informację, że we wrześniu 1939 z kamienicą nic się nie działo, po 1944 roku zostało zburzone frontowe skrzydło kamienicy (tu można obejrzeć zdjęcie https://fotopolska.eu/Warszawa/u87041,ul_Miedziana.html?f=1665755-foto)

   Usuń
 9. W roku1961 mieszkałam na Miedzianej pod numerem siedem,to była oficyna.Nie wiem ,jak wygląda teraz,bo od tej pory nie byłam tam .Ale ul Miedziana i okoliczne ulice,w ogóle Warszawa skradła moje serce.Z uwagi na słaba kondycję fizyczną ,nie pojadę już tam .Często dni mi się że chodzę tymi ulicami.pory nie byłam tam.Ale Ale ul Miedziana i okoliczne ulice,w ogóle Warszawa skradlyoje serce.Nierax dni mi się ,że chodzę tymi ulicami.Kondyvja

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26