Ulica Pańska

Ulica Pańska jest jednym z najlepszych przykładów kontrastowości Woli, szczególnie po zachodniej stronie, gdzie niezmieniona przedwojenna zabudowa przeplata się z nowoczesnymi apartamentowcami. Przed wojną jedna z bogatszych ulic warszawskich, z murowaną i elegancką zabudową, znana z domów publicznych. W czasach wojennych znacznie zniszczona, a w latach 50-tych XX wieku poważnie skrócona w związku z budową Pałacu Kultury i Nauki. Na Pańskiej przetrwały pojedyncze budynki, część wyremontowano, a przyszłość pozostałych jest  niepewna, czego najlepszym przykładem jest jedna z najbardziej znanych kamienic z muralem: we wtorek zrobiłam jej zdjęcie, a w piątek nagle zaczęto ją wyburzać.


Lokalizacja: Wola


Komentarze

 1. Ech, Pańska... to już jest tylko cień ulicy, sprowadzonej de facto do roli ulicy 'podwórkowej'. Arterią nigdy nie była, ale np. pawilony na odcinku między Jana Pawła Marchlewskiego a Żelazną tętniły życiem. Tak to wyglądało ledwie dwie dekady temu. To se ne wrati.

  OdpowiedzUsuń
 2. Okazuje się, że Twoje fotografie już po kilku dniach nabierają wymiaru historycznego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Choróbcia. No niestety. Niby te kamienice ani ciekawe, ani wartościowe. Ale jak giną, to tak jakoś przykro się robi...

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam właśnie takie miejsca i taką Warszawę. Żadne tam luksusy, tylko samo życie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkałem pod 82 na Pańskiej do 63 roku to był klimat , suteryny , obok odlewnia ! moja kamienica jest jeszcze na filmie " Lata dwudzieste lata trzydzieste "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mieszkał pan tam przed wojna?

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26