Rycerz - Szeroki Dunaj
Tajmniczy rycerz strzeże Starego Miasta z dogodnego miejsca przy ulicy Szeroki Dunaj. Próbowałam znaleźć kilka informacji o rzeźbie, ale nie udało mi się. Może ktoś wie coś więcej na temat rycerza? :)
Lokalizacja: Śródmieście
On kiedyś stał koło Barbakanu i był chyba częścią jakiegoś biennale, na którym wystawiano więcej takich ceramicznych rzeźb. To chyba był rok 1970. kiedy pojawiły się Oświęcim II, Strynkiewicza, Kwiaciarka Nadachowskiej i inne, które można spotkać w różnych miejscach miasta.
OdpowiedzUsuńOświęcim II wylądował na Podwalu, Kwiaciarka na podwórku którejś z kamienic na Starym Mieście, niektóre rzeźby przedstawiające rycerzy można zobaczyć na cytadeli, niektóre w Muzeum Wojska Polskiego, np. na dziedzińcu.
Ten rycerz to jest chyba "Rycerz" Henryka Wróblewskiego ale pewien nie jestem.
Gdzies mi świta, że Rycerz to część większego projektu, gdzieś nawet kiedyś czytałam o tym, ale teraz jak szukałam, to nie mogłam się dokopać już do tych informacji:(
UsuńRzeczywiście, ten trop jest obiecujący, skoro Wróblewski podobne rzeźby ma w Kołobrzegu (por. https://okkolobrzeg.pl/trzymetrowe-rzezby-rycerzy-i-zolnierzy-stana-w-centrum-miasta-dobre-miejsce/, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Woje_kolobrzeg.jpg)
UsuńO proszę, ciekawa informacja o tym Kołobrzegu!
UsuńTak mi też to wygląda na spontan, który po imprezie zawędrował w krzaki ;-)
OdpowiedzUsuńNie tak całkiem w krzaki, bo logistycznie wylądował tuż przy Rycerskiej;)
UsuńTo jest rycerz Pustogłów.
OdpowiedzUsuńAlbo rycerz Niewidzialnagłowa ;)
UsuńKwiaciarka - tej samej autorki co dziewczyna z różą przy Dworcu Gdańskim - jest ukryta na jednym z podwórek przy Brzozowej. Niestety, niedostępnym z zewnątrz.
OdpowiedzUsuńkiedyś, kurka, było otwarte...
UsuńEr, chyba jeszcze całkiem niedawno...
Usuńna to podwórko można wejść bez problemu z Rynku Starego miasta ( przez jedną z bram w kamienicy)
UsuńSam głowiłem się nie raz nad tą rzeźbą, ale fakt, że wyglądało ono na nieco sztukę współczesną, jakoś obojętnie do niej podchodziłem.
OdpowiedzUsuńNo tak, na pewno jest powojenna.
UsuńTo jest najnowszy model schronu typu einmannbunker... kamuflaż na miejską rzeźbę ;-)
OdpowiedzUsuńCzyli schron typu ołówek? :)
Usuńbrat bliźniak tego rycerza ... stoi na dziedzińcu zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie podpisany przez Henryka Wróblewskiego z datą 1978
OdpowiedzUsuńDziękuję za tę informację:)
Usuń