Ulica Ząbkowska

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych praskich ulic. Powstała w XVI wieku i pierwotnie nazywana była Brukowaną. W XIX wieku była w większości zabudowana drewnianymi domami. Wielki pożar Pragi w 1868 roku, niszcząc niemal całą zabudowę, stał się początkiem rozwoju budowlanego ulicy. W 1921 roku poprowadzono pierwszą linię tramwajową. Ząbkowska przetrwała czasy wojny niemal bez uszczerbku, do dziś pozostała część kamienic pokazując przykłady budownictwa poszczególnych okresów XIX i XX wieku. Stan kamienic jest różny, część rewitalizowano po 2000 roku, wyremontowano też nawierzchnię, ulica jest na pewno odświeżona, ale do rangi reprezentacyjnej trochę jej jeszcze brakuje.


Lokalizacja: Praga Płn.

rzeźba Warszawa Praga


kamienica ulica Praga
Praga Warszawa fabryka ZąbkowskaKomentarze

 1. Zawsze lubić, choć to niby nie moje okolice, ale całą młodość kursowałem na Różyca tudzież do pobliskiego sklepu płytowego. Nie masz już ani jednego, ani drugiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze zdjęcie ze schodami i podłoga - świetne:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko, tylko nie aniołki Sułka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ząbkowską kojarzą wszyscy fani metalu - tu mieściła się Dziupla, słynny na całą Warszawę sklep z płytami, kasetami a przede wszystkim z akcesoriami i ubraniami dla wielbicieli ciężkich brzmień. Sam zaopatrywałem się tam w naszywki (które mam do dziś), koszulki, bluzy i kasety (pamiętam, że były to albumy Black Sabbath i Hammerfall :) ). Sama ulica zachowała sporo praskiego kolorytu pomimo współczesnych wstawek, beznadziejnych murali i tych koszmarnych aniołków. Do pełni szczęścia brakuje tylko reklamy ściennej z polonezem która była na rogu z Targową :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No no ma swój klimat :) piękne detale!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Detali jest tam tyle, że te w tym wpisie to namiastka tylko:)

   Usuń
 6. A pod jakim adresem te gorseciki? Znam jedne na Kawęczyńskiej, ale na Ząbkowskiej nie widziałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pamiętam dokładnie, mniej więcej na poziomie Ząbkowska 38. Zniszczone już bardzo, ale nadal widoczne:)

   Usuń
  2. Właściwie to na Ząbkowskiej też widziałem - w Czystej Ojczystej, czyli dawnej stołówce Konesera, już szeroko opisane.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26