Zakłady Mechaniczne i Muzeum Ursus

Zakłady powstały pod koniec XIX wieku, dzięki posagowi córek współzałożycieli, siedmiu panien. Obecne tereny fabryczne zabudowano w latach 20-tych XX wieku. Podczas II wojny światowej zostały zajęte przez Niemców, po wojnie część maszyn odzyskano a zdewastowane budynki odbudowano. Przez lata zakłady Ursus odniosły wiele sukcesów, marka stała się rozpoznawalna, niestety ugięła się pod naporem skomplikowanych zależności finansowo-politycznych współczesnych czasów. W 2003 roku firma ogłosiła upadłość, kilka lat później zaczęto sukcesywnie wyburzać hale fabryczne. Dziś zostało niewiele, ponadto to ostatnia chwila na zwiedzenie niewielkiego muzeum, które prawdopodobnie też ma być sprzedane.

Lokalizacja: Ursus

traktor fabryka
plac fabryka


motocykl muzeum sokół

Komentarze

 1. O ile produkcja w dawnych Czechowicach raczej nie ruszy, to jednak sama marka "Ursus" nie zginęła w pomroce dziejów i ciąginiki są znowu produkowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama marka nie zginęła, została sprzedana, znak firmowy i dokumentacja kosztowała 7 mln. Logo Ursusa będziemy na pewno jeszcze oglądać, nie tylko na ciągnikach:)

   Usuń
 2. W muzeum nie byłem, ale hale odwiedzałem nie jeden raz, bo przynajmniej w ich części trwa nadal działalność różnoraka. A w każdym razie jeszcze niedawno trwała, bo to teraz nigdy nie wiadomo. Jako, że co nieco znam sytuację, to wydaje mi się, że to jeszcze sobie trochę postoi, zanim - ehem... włodarze - nie dogadają się z inwestorami. Dziś jednak miejscowe władze mają inne 'problemy', stąd moje zwątpienie w szybką zmianę obecnego stanu rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na bieżąco hale są wyburzane, ale rzeczywiście sporo tam jeszcze innych usług w miarę czynnie działających:)

   Usuń
 3. Post trochę urbexowy :) Ale, że był motocykl marki Ursus to przyznam się - dla mnie nowość ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie tez nowość, chociaż sama nazwa Sokół już jest mi znana:)

   Usuń
 4. "Zakłady powstały pod koniec XIX wieku, dzięki posagowi córek współzałożycieli, siedmiu panien" - historia niemal jak z bajki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja zwiedzałam te zakład w czasach świetności...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest niesamowity kontrast między tym co kiedyś, a dziś:(

   Usuń
  2. Momentami aż przykro patrzeć. Kiedyś zakład tętniący życiem, a teraz tak zarośnięty. Ładne, treściwe zdjęcia:)

   Usuń
 6. Motorów Ursus nie widziałem nigdy wcześniej. Tak samo traktorów Wigry.

  OdpowiedzUsuń
 7. Można by robić quady z takim wzornictwem jak ten wiśniowy traktor, może by się warszawskie dziewczyny zachwyciły i powstawałyby blogi o quad chic...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26