Grób Nieznanego Żołnierza

Grób-pomnik odsłonięty w listopadzie 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego,  jego ideą było uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Twórcą pomnika był artysta Stanisław Kazimierz Ostrowski. Podczas II wojny światowej grób został uszkodzony, jednak już w 1946 roku odbudowany w obecnym kształcie fragmentu kolumnady Pałacu Saskiego (wg projektu Zygmunta Stępińskiego). Przy grobie całodobowo i całorocznie pełniona jest warta honorowa i płonie znicz.

Lokalizacja: Śródmieście

pomnik Ogród Saski Plac Piłsudskiego Warszawa Śródmieście


Warszawa pomnik warszawskie mozaiki Plac Piłsudskiego


warta honorowa Plac Piłsudskiego Warszawa Ogród Saski

Komentarze

 1. W nowym "Kurierze Warszawskim" jest całą batalia o nieodbudowywanie pałacu. Z częścią argumentów trudno się nie zgodzić a z drugiej strony fajnie by było choć raz zobaczyć to na żywo - może jakiś w miarę dobry hologram kiedyś puszczą?

  OdpowiedzUsuń
 2. też mam - co do odbudowy/zabudowy - zmieszane uczucia - GNZ w swojej formie jest dość niezwykły, choć stworzony przez Niemców (mogli zburzyć całość, a nie zburzyli).

  z drugiej strony, kolumnada, "11 bram" do Ogrodu Saskiego, też byłaby fajna. likwidacja wygonu itd.

  bo jeśli cokolwiek miałoby tam być kiedyś zbudowane to tylko odtworzona forma przedwojenna. dzisiejsza architektura nie dorasta do takich miejsc, znaczeń i układów, jak plac Saski-Piłsudski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezwykłe jest to, że ocalała akurat ta część arkad.

   Usuń
  2. Na pewno nie ocalała przypadkowo - wysadzający pałac Niemcy oszczędzili grób, ale też nie całkiem ocalała - cześć (jedna arkada, balustrada nad arkadami, dolne części "połamanych" kolumn, których w ogóle nie było) to rekonstrukcja-kompozycja, coś w rodzaju starannie komponowanych ruin, jak Teatr na Wyspie.

   Usuń
  3. Ja tam widzę jedną dolną część kolumny (1944 r.) link :)

   Usuń
 3. Podobno nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi, ale czemu Grób Nieznanego Żołnierza powstał właśnie w Pałacu Saskim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. po mojemu: godne i dogodne, centralne miejsce pod arkadami; stuletnia (dziś dwustuletnia) wojskowa tradycja pałacu i placu Saskiego (ulubiony plac manewrów "baletmistrza" Konstantego, potem siedziba Sztabu Głownego WP).
   krótko mówiąc - miejsce się nadawało.

   Usuń
  2. Po mojemu bliskość pomnika księcia Józefa Poniatowskiego i siedziby Sztabu Generalnego WP w Pałacu Saskim.

   Usuń
 4. Polecam wszystkim artykuł Jacka Dehnela Nie straszmy Ruskiem, odbudujmy Pałac Saski ze Stołecznej, choć pewnie i tak wszyscy go znają.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Kurier Warszawski" neguje w artykule zasadność odbudowy, bo raz że kubatura odbudowanego obiektu nie będzie wystarczająca, by np w środku byli zwracający inwestycję najemcy (pusta kolumnada), dwa że pierwotny pałac był bardziej cacy, w wersji barokowej znaczy się. Ale "Kurier" to bardzo dziwny periodyk, więc aż tak bym się nie przejmował.

  A GNŻ to istotnie zjawisko samo w sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą kubaturą to coś nie wierzę - nie tylko wieżowce są w W-wie budowane i jakoś się to opłaca. Ale tym bardziej najlepszym pomysłem jest odbudowa z przeznaczeniem na instytucje państwowe i nie samego Pałacu Saskiego, tylko wraz z Pał. Bruhla i budynkami od Krolewskiej, które pewnie niestety nie byłyby już odbudowane, tylko postawiono by tam nowe projekty.

   Usuń
  2. mnie się podoba koncepcja stworzona przez entuzjastów i zaangażatorów:
   http://www.forumrozwoju.waw.pl/placpilsudskiego/plac.html
   argument, że kolumnada się "nie opłaca", bo "jest pusta w środku" jest tak oczywisty, że aż głupi.
   jeśli chcemy, żeby się na pewno opłacało, odtwórzmy tam Jarmark "Europa".

   w dyskusji odbudować pałac saski w formie sprzed 1939, czy zabudować "nowoczesną" zabudową, popieram też Dehnela, ale to wszystko dlatego, że cokolwiek "nowoczesnego" tam stanie, będzie KUPĄ.
   (patrz: Victoria, Metropolitan, Senator, Sąd Najwyższy,,,)

   Usuń
  3. Kurier lubi przecierać ścieżki kontrowersjami i nietuzinkowymi komentarzami, trzeba brać poprawkę;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26