Ulica Żelazna

Swoją nazwę zawdzięcza Karczmie Żelaznej. W XIX wieku ulica rozwinęła się przemysłowo, powstało tez na niej wiele nowoczesnych domów mieszkalnych. Lokalna społeczność żydowska specjalizowała się w zegarmistrzostwie oraz produkcji ozdób bożonarodzeniowych. Dobrze sytuowani mieszkańcy stanowili kontrast min. dla biednej ulicy Krochmalnej. W okresie II wojny światowej Żelazna została znacznie zniszczona, po wojnie rozebrano wiele budynków, a tereny ulicy zwane były Dzikim Zachodem (ciemne podwórka, ruiny powojenne, puste place po zburzonych budynkach). W latach 70-ych rozpoczął się okres intensywniejszej zabudowy ulicy. Do dziś zachowały się pojedyncze przedwojenne kamienice, niestety w niezbyt dobrym stanie (jak te na rogu Żelaznej i Krochmalnej), przetrwały również min. słynne zakłady Norblina, szpital położniczy św. Zofii oraz pałacyk Bogusławskiego .

Lokalizacja: WolaKomentarze

 1. Dobre, szczegółowe foty. Nawet weszłaś do środka. Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem porobienia zdjęć tym kamienicom, ale jakoś nie było po drodze. Już nie muszę się fatygować. ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję:) tylko zajrzałam i bałam się wejść na górę:)

   Usuń
  2. Zwłaszcza, jak spojrzeć na te rozwalone skrzynki na listy. ;)

   Usuń
 2. Mimo ogólnego zaniedbania i znacznych zmian, bardzo lubię Żelazną - bo to nadal ulica w dawnym kształcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też bardzo lubię, jednak latem wygląda zdecydowanie lepiej - jakoś tak dostojniej, a zimą nędznawo niestety..

   Usuń
 3. Równie ważne jak zdjęcia są Twoje opisy - cieszę się, że są coraz dłuższe i pełne "tajemnych" ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też bardzo lubię Żelazną. Gdyby tak te starsze domy nieco odświeżyć, prezentowałaby się całkiem zacnie. Nie mogę tylko przeżyć gigantycznego potwora na miejscu "Feniksa".

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26