Muzeum Woli


Siedziba muzeum znajduje się przy ulicy Srebrnej, w neorenesansowym pałacyku (podczas wojny mieścił się tam ośrodek zdrowia). W  otoczeniu  wysokich bloków mieszkaniowych pałacyk wygląda dość nietypowo. Stała  ekspozycja Warszawska Wola wiernie oddaje charakter lokalnych przemian od 1367 roku. Najciekawsze wg mnie są zdjęcia połączone z szyldami i reklamami zakładów rzemieślniczych i przemysłowych. Dodatkowo dla zainteresowanych wystawa platerów warszawskich.  Samo muzeum jest dość małe i kameralne, dzięki czemu wystawa wydaje się bardziej autentyczna. W  czwartki wstęp wolny.   

Lokalizacja: Wola
Komentarze

 1. Lata nie byłem we wnętrzach - fajne!

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja ani razu nie byłem we wnętrzach chociaż przechodzę dość często.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem w tym muzeum na początku zeszłego roku. Wyszłem/Wyszedłem z mieszanymi uczuciami. Byłem trochę rozczarowany. Czułem nie dosyt. Jako osoba interesująca się dziejami Warszawy i okolic od I wieku naszej ery po epokę średniowiecza włącznie, to zawartość wystawy poświęconej średniowiecznym dziejom Woli bardzo mnie nie zadowoliła :/ . Składała się zaledwie z kilku rzuconych fragmentów ceramiki, jednej tabliczki informacyjnej, i makiety XIII wiecznego pługa. Idąc do muzeum myślałem, że dowiem się czegoś o samej lokalizacji Wielkiej Woli, etc.

  Budynek sam w sobie przyjemny, ale ja raczej do tego muzeum już nie zajrzę. Całe szczęście, że byłem w dniu, kiedy wstęp był wolny.

  Muzeum to jest niezłą skarbnicą dla osób interesujących się dziejami Woli od XIX do XX wieku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pewnie tylko wirtualnie odwiedzę to muzeum ... Faktycznie te reklamy zakładów są niezłe - szczególnie ciekawa wydała mi się lokalizacja zakładu "Fabryka Powozów - A. Miłodrowskiego [...] ul. Leszno dom pani Grodzickiej [...] :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Plac Kasztelański

Kamienica - Hoża 41

Kamienica Pod Sowami - Okrzei 26