Bank Gospodarstwa Krajowego - Aleje Jerozolimskie 7
Modernistyczny gmach został zbudowany w latach 1928-1931 wg projektu Rudolfa Świerczyńskiego i ozdobiony płaskorzeźbami Jana Szczepkowskiego. W Banku Gospodarstwa Krajowego sale operacyjne zostały zaprojektowane z rozmachem, ale jednocześnie były świetne przystosowane do obsługi klientów. W podziemiu znajdował się skarbiec, a także własna drukarnia, poczta i magazyny. W realizacji wykorzystywano polskie materiały budowlane (np. marmury czy drewno) i korzystano z usług rodzimych firm.
Budynek przetrwał wojnę (jedynie w części był uszkodzony i wyremontowany), po 1945 siedzibę miały w nim różne instytucje (m. in. PAP). W latach 50. główny gmach uzupełniono skrzydłami od strony ulicy Mysiej i Brackiej wg projektu Hipolita Rutkowskiego. W latach 60. został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie trwa remont budynku.
Lokalizacja: Śródmieście
Doskonale zdjecia i swietny budynek! Szkoda ze wiecej takich nie ma, ngl.
OdpowiedzUsuńDziękuję. Po remoncie część budynku będzie otwarta, będzie można zajrzeć i obejrzeć dostępną część:)
UsuńChyba zainteresowałaby Panią i to. Kamienica z Al.Jerozolimskich 101 ma ciekawą i piękną historię. Przejrzałam ją kiedyś, a pretekstem był stojący na środku patio Łoś. Prezent od wdzięcznych mieszkańców i wnuka Gustawa Pala. G.Pal - jeden z 3 właścicieli fabryki Dobrolin, hojny subskrybent na polskie samoloty bojowe Łoś. Kamienica i fabryka braci Pal, uratowały życie wielu Żydom. W środku były piękne, też bogate mieszkania, no i te zjawiskowe drzwi z orzecha kaukaskiego, które sam G.Pal montował z mieszkańcami po rosyjskich niedokończonych - na szczęście - łowach
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję. Ta kamienica od zawsze bardzo mi się podobała, ale nie miałam jeszcze okazji zobaczyć jej od środka.
Usuń