Gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (obecnie MEN) - al. Szucha 25
Gmach zbudowano w latach 1927-1930 wg projektu Zdzisława Mączeńskiego. Wykończenie wnętrz, głównie w stylu art déco, zaprojektował Wojciech Jastrzębowski. Poza pomieszczeniami ministerialnymi i administracyjnymi w budynku znajdowała się stołówka, biblioteka pedagogiczna, magazyn materiałów pisarskich, mieszkania dla woźnych oraz ogromne 300-metrowe mieszkanie dla ministra. Dziedziniec pierwotnie asfaltowany był na czarno, a na piętrach mieściły się eleganckie poczekalnie. W czasie II wojny światowej budynek zajmowało gestapo, a adres Szucha 25 wywoływał grozę wśród mieszkańców Warszawy. Dziś w jednym ze skrzydeł mieści się Mauzoleum Walki i Męczeństwa, a w gmachu głównym Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Lokalizacja: Śródmieście
Uczysz zwracać uwagę na detale. Pewnie gdybym zwiedzał ten gmach nie zwróciłbym np. uwagi na piękne uchwyty w drzwiach.
OdpowiedzUsuńDziękuję:) tam jest sporo pięknych detali )
UsuńPiszę z Anglii i nie dawno dowiedziałam się ze członki mojej rodziny mieszkali w czteropokojowym mieszkaniu na parterze od frontu przed wojną. Oczywiście, po kapitulacji w 1939 r., gdy Gestapo urządzało w gmachu ministerstwa swoją kwaterę główną, wysiedlili lokatorów mieszkań służbowych. Chciałabym się więcej dowiedzieć o tym okresie i czy są jakieś archiwa w terażniejszym muzeum może? Czy ten budynek był zniszczony podczas wojny czy jest w tym samym stanie przedwojennym? Będę bardzo wdzięczna za pomóc. Pozdrowienie, Maria
OdpowiedzUsuńBudynek nie był zniszczony, jego pełną historię można przeczytać na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/historia-gmachu-przy-al-jchszucha-25. Pozdrawiam:)
Usuń